Haridus- ja teadusministeeriumi nõue anda igale kutsekooli lõpetajale koos diplomiga ka kutsetunnistus toob paratamatult kaasa kutseeksamite devalveerimise, avaldas Eesti tööandjate keskliit.
- Enn Veskimägi Foto: Raul Mee
Kinnisvara ja kinnisvarahaldamisega seotud aladel korraldatakse kutseeksameid näiteks maakleritele, hindajatele, halduritele, turva- ja tuleohutuse alal.
Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu liige Enn Veskimägi esines mai keskel riigikogus kõnega kutsehariduse probleemkohtadest, kus tõi ühe punktina välja vajaduse kutseeksamite kvaliteeti säilitada.
Tööandjad on mures, et kutseeksamite massilise läbiviimise tarbeks kehtestatud piirhinnad ei vasta vajadusele ja teevad heade spetsialistide kaasamise raskeks. Kutsekoolide lõpetamine ja kutseandmine, mis on praegu kutseseadusega kohustuslikus korras ühendatud, peaksid olema teineteisest eraldi. Kutsekool lõpetatakse lõpueksamiga ja pärast seda on soovi korral võimalus sooritada kutseeksam konkursi korras kutseandja juures.
Tööandjad leiavad, et kutse andmine peab olema erapooletu protsess, millega tehakse kindlaks teadmiste ja oskuste vastavus tööturu nõuetele. Kutseeksamite korraldajad tuleks leida konkursi korras ja riik ei peaks määrama kutseeksami hinda.
Tööandjate hinnangul aitaks kutseharidust ja tööjõupuudust vähendada ka see, kui töökohapõhises õppes ehk õpipoistena ametit õppivate inimeste töötasu vabastataks sotsiaalmaksust ning kutsekoolide rahastamine muutuks tulemuspõhiseks. Praegu iseloomustab paljusid kutseõppeasutusi vähene populaarsus, suur väljalangevus ja lõpetajate vähene kompetents.
Enn Veskimägi 18. mai ettekande täistekstiga saab tutvuda
SIIN.
Seotud lood
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.