• 14.02.17, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Peeter Pärtel näeb tulevikku kodu jagamises

Nagu taksonduses on turu sassi löönud sõidujagamise teenus, näeb väikeinvestorite guru ja koolitaja Peeter Pärtel suurt tulevikku kodude soetamises nende jagamiseks üürnikega.
Peeter Pärtel
  • Peeter Pärtel Foto: Äripäev
Järgneb lühiintervjuu Äripäeva kinnisvarakonverentsil esineva Peeter Pärteliga, kus ta vastab kolmele Kinnisvarauudised.ee küsimusele.
Mis on need kolm kõige olulisemat Eesti seadusemuudatust, mida riik peaks üürikorterite omanike jaoks kiirelt tegema?
KINNISVARAKONVERENTSI KAVA
Kui tahad teada Äripäeva kinnisvarakonverentsi teemasid ja kes seal veel esinevad, vaata kava siit!
Oleme umbes 300 elamiseks mõeldud üüripinda omava investorite grupiga välja toonud probleemkohad seadusandluses. Kõige kiiremini on vaja muuta võlaõigusseadust ja täiendada täitemenetluse seadustikku. Tänase teadmatuse asemel, mis võib kesta kuni 10 aastat, on vaja kehtestada konkreetne aeg, mille jooksul peab võlgu jäänud üürnik vabastama üürile võetud pinna. Seejuures on vaja kohtutäituritele anda õigused, et nad saaksid pinna vabastamisel abiks olla. Peale tähtaja saabumist, milleks võiks olla näiteks kolm kuud omaniku vabastamise soovi edastamisest üürnikule, vabastaks kohtutäitur vajadusel üüripinna ning edasised vaidlused, kes kellele ja kui palju võlgu on, saaksid jätkuda kohtus.
Teiseks on vaja muuta käibemaksuseadust ja lubada lisada eluaseme üürile käibemaks. Käibemaksu lisamise võimaldamine käivitaks üürimajade ehitamise, kuna alginvesteeringu tegemisel ehk kortermaja ehitamisel saaks sellisel juhul sisendkäibemaksu tagasi. Kokkuvõttes jääksid üürihinnad lühiajaliselt samaks, kuid sisaldaks endas ka käibemaksu ning pikemas perspektiivis hakkasid üürihinnad langema tänu üürikorterite pakkumise suurenemisele.
Lisaks on rida väiksemaid probleeme võlaõigusseadusega, kuid ka nende kohta oleme omapoolsed märkused justiitsministeeriumile edastanud ning ministeeriumis toimunud ümarlaudades neid selgitanud.
Kui suureks annab Eesti üüriturgu sinu hinnangul kasvatada?
Üürituru kasvatamine ei ole omaette eesmärk ja see peaks kasvama loomulikul teel nii suureks, kui seda vaja on. Isiklikult on mul heameel iga lahkuva üürniku üle, kes on saanud enda korteri ostuks sissemaksu raha kokku. Seda juhtub, kuna pakun Tallinnas soodsama otsa üüritube, kus üürnikel on võimalik minu pinnal elades ka raha koguda. Praegu on ilmselgelt Tallinnas, Tartus ja võib-olla veel mõnes asulas üürikortereid ja -tube liiga vähe, eriti vaesemale kesklassile mõeldut. Selle tagajärjel kasvab üür kiirelt ja niimoodi aasta-aastalt. Samal ajal on meil ka kümneid või isegi sadu tühje kortereid, mida ei julgeta välja üürida, kuna puudub kindlus üürnikust vabanemise suhtes.
Pikemas perspektiivis on mõistlik muuta üürikorterite ehitus ja väljaüürimine võrreldavaks äripindade ehitamise ja väljaüürimisega. Selle on vaja vähendada alginvesteeringu suurust ja lubada lisada eluaseme üürile käibemaks. Selle tagajärjel ehitataks uusi üürimaju, kuni see end ära tasub. See oleks ka see "mõistlik" piir, kui palju üürikortereid vaja on. Reaalselt mindaks ehitamisega muidugi esialgu üle piiri ehk üürikortereid tekiks liiga palju ja seejärel toimuks korrektsioon.
Üürituru kiirele arengule aitaks kaasa ka üks korralik majanduslangus, mis ei ole loodetavasti enam ka liiga kaugel. Kui meenutame 2009. ja 2010. aastat, oli üürihind vabal turul isegi madalam, kui Tallinna sotsiaalpindade üürihind. Üüriks pakuti massiliselt neid kortereid, mida ei õnnestunud mõistliku hinnaga müüa. Mõnel juhul anti korterid välja isegi ainult kõrvalkulude tasumise eest. Aga jah, see areng jääks ajutiseks. Samas võimaldaks majanduslangus taaskord omandada kinnistuid, millele tulevasi üürimaju ehitada, sest täna on ka need ülehinnatud.
Kui kiiresti jõuab väikeinvestor kinnisvaraga nirvaanasse?
Selle kinnisvarabuumi eripäraks on tõesti see, et eelmisest rohkem on turul väikeinvestoreid. Kõigil neil on aga erinevad eesmärgid. Mõni on säästja, kes püüab enda sääste kuidagi kaitsta ja konverteerida need käega katsutavasse varasse. Kinnisvara on üks väheseid varaklasse, mis lisaks kapitali kasvule ehk hinnakasvule on võimeline pakkuma üürina ka rahavoogu.
Teised väikeinvestorid on otsimas lisateenimise võimalust. Nii nagu taksondus muutub ja pakutakse üüd sõidujagamist, ilmnevad kinnisvaravaldkonna muudatused hotellinduses ning väikeinvestorid pakuvad kodu jagamist. Nagu sõidujagamiselgi, kui üüritakse üha enam selleks puhuks eraldi auto, ostetakse või üüritakse kodu jagamiseks lisakortereid. Kinnisvara võlu on väikeinvestorile aga selles, et kui ta suudaks korraga ühte "taksot" sõita, siis kortereid suudab ta isegi mitukümmend samaaegselt välja üürida.
Kolmandad väikeinvestorid otsivad finantsvabadust. See sõna ise tähendab väga erinevat, mõne jaoks mõndasadat lisaeurot kuus, teise jaoks mitukümmet tuhandet eurot kuus. Üha enam on Eestis neid väikeinvestoreid, kes on oma esimese eesmärgi saavutanud ning püüdlevad juba järgmise eesmärgi poole. Reaalselt võiks oodata, et õige ajastuse puhul saavutab väikeinvestor finantsvabaduse umbes 10 aastaga. See eeldab samas sihikindlat tegutsemist kogu selle aja jooksul. Enamik inimesi ei ole kahjuks selliseks sihikindlaks tegutsemiseks võimelised.
Peeter Pärtel tõstab koolitajana eestlaste majanduslikku heaolu alates 2004 aastast. Ta alustas CASHFLOW lauamängust. Kinnisvarainvestorina omab Peeter Pärtel praegu 20 üürituba. Sai ise oravarattast välja 2015 mais. Viimase poole aasta jooksul on Peetri kinnisvarasse investeerimist õpetavaid videosid vaadanud üle 7500 inimese.

Seotud lood

Töökuulutused
  • 01.04.25, 15:01
Tallinna Linnavaraamet otsib haldusteenuste koordinaatorit
Kandideerimise tähtaeg 25.04.2025

Enimloetud

1
  • ST
Sisuturundus
  • 20.03.25, 15:07
Kevadkoristus ilma kaoseta: nutikad hoiulahendused, mis kestavad
2
Uudised
  • 08.04.25, 08:15
Ehituse projekteerimislepingu kohtuvaidlusi saab vältida
Kõige enam tasubki silmas pidada just õigust koostatud projekti muuta. See tähendab, et ka näiteks värvi või kõrguse muutmiseks on vaja projekteerija nõusolekut.
3
Uudised
  • 03.04.25, 14:11
GALERII: Vaata, mis toimus Äripäeva Kinnisvaraarenduse konverentsil
Uuri, kes kõik seal olid ja mida nad tegid.
4
Saated
  • 07.04.25, 11:32
Kinnisvaraettevõtjaid ehmatab uus eelnõu: hea, et küüned taha saime
5
Töökuulutused
  • 01.04.25, 15:01
Tallinna Linnavaraamet otsib haldusteenuste koordinaatorit
6
Uudised
  • 04.04.25, 12:03
Invego Portugali arendus läheb Eesti ostjate seas loodetust 2-3 korda edukamalt
Lisatud galerii - vaata muljetavaldavaid visuaale!

Viimased uudised

Saated
  • 09.04.25, 12:35
Viljar Arakas: euribor on õigel tasemel, et nüüd fikseerida
Uudised
  • 09.04.25, 11:03
Vaata, kui palju eluasemete tehinguid tehti aastal 2024
Lisatud ülevaatlik graafik - siit näed muutust aastases võrdluses.
Uudised
  • 09.04.25, 10:50
Invego Uus-Järvekülast on müüdud üle 80%
Uudised
  • 09.04.25, 10:24
Selgus pealinna uute eluasemete müüjate esikolmik
Vaata, millistes Tallinna linnaosades on müügil enim, millistes kõige vähem uusi eluasemeid.
Uudised
  • 09.04.25, 09:52
Talleks alustas 3,2-miljonilise lao- ja tootmishoone ehitusega
Uudised
  • 09.04.25, 06:45
Kristjan-Thor Vähi Portugalist: geopoliitiline olukord kindlasti osade ostjate huvi on mõjutanud
VAIKNE LAHKUMINE. Vaata, milline on näiteks Portugali arenduse arenduse tüüpilise Eesti päritolu kliendi profiil
Uudised
  • 08.04.25, 16:17
Mainor Ülemiste saab uue juhi
Uudised
  • 08.04.25, 16:15
Tallinn müüb Burmani villa

Hetkel kuum

Äripäeva 9. Kinnisvaraarenduse konverents tõi kokku valdkonna tugevaimad eksperdid.
Uudised
  • 03.04.25, 14:11
GALERII: Vaata, mis toimus Äripäeva Kinnisvaraarenduse konverentsil
Uuri, kes kõik seal olid ja mida nad tegid.
Ober-Hausi Kinnisvara juht Keir Hildebrand vaatab olukorrale karmi realistina.
Suur lugu
  • 02.04.25, 06:30
Käibemaksutõus tuleb alla neelata arendajatel ja seda naeratusega läbi pisarate
Kohanemisvõimetus maksab arendajale kätte valusalt. Rida tunnustatud eksperte avavad pildi kogu oma vastuolulisuses ja värve kokku hoidmata
Üks villa hakkab välja nägema selline (Visuaal: Paulo Merlini Architects). Kuid galeriis on vaateid veel.
Uudised
  • 04.04.25, 12:03
Invego Portugali arendus läheb Eesti ostjate seas loodetust 2-3 korda edukamalt
Lisatud galerii - vaata muljetavaldavaid visuaale!
Lutheri ajalooline kvartal pealinna südames on tõeline kroonijuveel. Ühe vanima vabrikuhoone tuulelipul särab aasta 1877.
Uudised
  • 31.03.25, 06:45
Vaid julgetele visionääridele: südalinna kroonijuveel jääb ripakile
Vaata suurejoonelisi visuaale, milliseks planeeriti ajalooline ala arendada.
Äripäeva Kinnisvaraarenduse konverents 2025 hakkab peale!
Uudised
  • 02.04.25, 06:45
Äripäeva Kinnisvaraarenduse konverents 2025 hakkab peale!
RASK partner ja vandeadvokaat Ramon Rask.
Uudised
  • 04.04.25, 06:30
Eestis pole eluasemekriisi tegelikku ulatust veel mõistetud
Everaus Kinnisvara asutaja ja tegevjuht Janar Muttik.
Uudised
  • 04.04.25, 12:31
Everaus langetas uue kodu sissemaksu 4 korda
Töökuulutused
  • 01.04.25, 15:01
Tallinna Linnavaraamet otsib haldusteenuste koordinaatorit

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele