Liven Kinnisvara partner, endine Skanska EMV juht Andres Aavik sõnas eelmisel nädalal toimunud Eesti Kinnisvarafirmade Liidu konverentsil, et Liven Kinnisvara luues oli fookus selge: Tallinn on ainus kasvav keskus Eestis.
- Liven Kinnisvara OÜ partner Andres Aavik selgitas, et investeeringute mõttes pakub kindlust vaid Tallinna turg. Foto: Raul Mee
Samas tuleneb see Aaviku sõnul megatrendidest. „Kõikjal maailmas toimub linnastumine, siin ei ole midagi erakordset. Need megatrende, mis ka mõjutavad Eestist, on veelgi. Näiteks rahvastiku vananemine ja tervishoiuteenuste kasv.“ Tema sõnul tuleb kinnisvaraturul paratamatult arvestada demograafilisi protsesse. “Viie aasta pärast on alla 30aastaseid korteriostjaid siinsel turul 40 000 – 50 000 võrra vähem, samas üle 60 aastaseid jällegi rohkem. Sellises olukorras me panustame Tallinnale, usume, et Tallinnas toimub kõigele vaatamata paari aasta jooksul siiski mõõdukas kasv.“
Aavik märkis lisaks, et arendajad peavad arvestama, et ehitushinnad lähima kolme aasta jooksul üsna kindlalt tõusevad, sest Euroopa Liidu eelarveperioodi vahendite jõudmisel tehakse hetkel samu vigu, mis eelmisel korral: see raha jõuab turule suure hilinemisega ja korraga.
Krunte vähe, ühelt pangalt hetkel laenu ei saa
Arendajate jaoks on oluline probleem Aaviku sõnul veel, kust saada mõistliku hinnaga krunte. Praeguseks on tema sõnul välja kujunenud kõigil pakkujatel mingit laadi standardhind, 500 eurot ruutmeetri eest, ükskõik kus krunt asub, kas detailplaneering on olemas või mitte jne.
Lisaks selgus konverentsil Aaviku jutust, et kui varem sai arenduseks laenu sai kahelt pangalt, siis hetkel saab ühelt. „Pooltel pankadel on limiit täis,“ märkis Aavik. „Selge trend on olnud ka see, et järjest rohkem tuleb rõhku panna eelmüügile. Täna on kõikide arendusprojektide finantseerimise esmanõue panga poolt, et alates 20 kuni isegi 50% välja peab olema eelmüügi nõue täidetud.“
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.