• 19.06.15, 18:48
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Domus Kinnisvara: maakleri kutsetunnistus on vajalik!

Kutsetunnistus on olemuselt kvaliteedimärk, mida ei anta igaühele, kirjutas Domus Kinnisvara juhatuse liige Ingvar Allekand kinnisvarauudistele.
Tervitan igati, et kinnisvaramaaklerite kutsetunnistuse küsimus on avalikku diskussiooni jõudnud. Usun, et nii teadvustavad kliendid sellega kaasnevaid võimalusi ning oskavad teenusepakkujalt kvaliteeti nõuda.
Kutsetunnistus on olemuselt kvaliteedimärk, mida ei anta igaühele. Ma olen Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja kutsekomisjoni liige juba mõnda aega ning näen, kui palju tegelikult on kutseeksamil läbikukkujaid. Teisisõnu neid, kes tulevad nö „mütsiga lööma“ või on nende teadmised/oskused lihtsalt töö kvaliteetseks tegemiseks puudulikud. Kliendi seisukohalt vaadates on suur oht, et need maaklerid teevad samamoodi oma igapäevast tööd. Raske eksamiga eraldatakse terad sõkaldest. Ka on kutsetunnistus üldiselt märk sellest, et maakler on igapäevaselt erialase töö juures, sest vastasel korral ei tasuks kutse taotlemine pingutust.
Euroopa kinnisvaramaakleri teenuste standard seab suhteliselt konkreetsed (miinimum)nõuded maakleri ettevalmistusele ning jätkuõppele. Iga iseenesest lugupidava maaklerfirma kohuseks peaks olema oma töötajatele erialast väljaõpet korraldada. Riiklik haridussüsteem meil seda vajalikul kujul ei paku. Kuna maaklerfirmade kvaliteeti kuidagi ei mõõdeta ega kontrollita, siis on kutseliste kinnisvaraspetsialistide olemasolu ja arv ettevõtte kvaliteedinäitajaks. Seetõttu peaks maaklerfirmad aktiivselt seisma selle eest, et töötajad käiksid oma pädevust eksamil tõendamas. On ilmselge, et kontrollitud pädevusega spetsialistide meeskond suudab pakkuda paremat teenust kui need, kes ei julge, suuda või viitsi eksamile minne. Jah – sellega kaasnevad kulud ning näiteks hindajate kutse taotlemise protsessis on kuludega aeg-ajalt ka liiale mindud. Samas Domus Kinnisvara praktikas on näha, et kliendid oskavad kutsetunnistuse olemasolu tähtsustada ning kulud teenitakse tagasi.
Loomulikult on võimalik, et kutseline maakler muutub laisaks ja lohakaks. Kutsetunnistus antakse 5 aastaks, misjärel tuleb seda uuendada. Iga järgmise uuendamisega muutub eksam lihtsamaks. Lihtsam eksam aga tähendab ka kergema vaevaga läbisaamist. Võiks ju nõudeid karmistada, kuid on ka teine – eelkirjeldatud – võimalus. Kui maaklerfirmal on välja kujunenud oma töötajate erialast pädevust toetav koolitussüsteem ning vastav mentaliteet, siis mandumise asemel areng jätkub.
 

Seotud lood

Uudised
  • 17.06.15, 09:55
Vaata, mida Endoveri juht soovitab maakleri valikul küsida
Endover KVB tegevjuht Robert Laud soovitab maakleri valimisel esitada talle 10 küsimust.
Uudised
  • 17.06.15, 10:15
Tarmo Kase: kutsetunnistus ei garanteeri maakleri kvaliteeti
Ober-Haus Kinnisvara juht Tarmo Kase hoiatab kutsetunnistusega maaklerite eest, kes lasevad vana rasva pealt mugavustsoonis liugu.
Uudised
  • 16.06.15, 13:02
Kuidas valida kinnisvaramaaklerit?
Hea maakler tegutseb ühes piirkonnas, tal ei ole müügis üle 100 objekti ning loomulikult on tal kutsetunnistus taskus, arvavad kinnisvarabüroode juhid.
Uudised
  • 25.06.15, 06:42
Miks omab kutsetunnistust vaid 6% kinnisvaramaakleritest?
Kinnisvaramaaklereid on Eestis ligilähedaselt 2800, neist kutselisi kinnisvaramaaklereid on täna 187, vaid 6%.
  • ST
Sisuturundus
  • 20.03.25, 15:07
Kevadkoristus ilma kaoseta: nutikad hoiulahendused, mis kestavad
Kevadkoristuse traditsioon ulatub sajandite taha. Enne moodsaid kütte- ja ventilatsioonisüsteeme oli kevad ainus võimalus puhastada kodu talvel kogunenud tolmust ja tahmast. Paljudes kultuurides sümboliseerib suurpuhastus ka uut algust ja värsket peatükki.

Hetkel kuum

Ajalooline kvartal metropoli südames on tõeline kroonijuveel. Lutheri vabrikuhoone tuulelipul ilutseb aasta 1877.
Uudised
  • 26.03.25, 09:46
Pane end valmis: Lutheri kvartal võib olla varsti müügis
Vaata galeriid ja saa teada, millised on arendaja mõtted.
SIRIN Developmenti tegevjuht Laurynas Kuzavas vaatab tulevikku (Foto: SIRIN Development).
Uudised
  • 28.03.25, 11:59
Leedu suurarendaja 3 soovitust Eesti ärikinnisvara arendajatele
Rail Baltica sisaldab arendajatele ohukohti. Vaata, millised need on.
Kinnisvara – ja juhtimisteenuste platvormi WHAT IF kliendisuhete juht Martin Parts.
Uudised
  • 25.03.25, 08:00
Pelgalt ruutmeetritest enam ei piisa: kontoripind muutub täisteenuseks
Kas ei ole romantiline? Oma maja rahu, merevaate ja lainete loksumisega.
Uudised
  • 26.03.25, 10:40
Osta suvila - hind on endine, kuid pakkumisi rohkem
Suvilaostuga võid lennata ka alt minna ja üsna haledalt. Vaata, mida on maakleritel Sulle soovitada.
Pärnu ühishoone valmis augustis 2021. Hoone arhitektid on Martin Aunin, Annika Aasmaa ja Marti Kahu, sisearhitekt on Urmo Vaikla. Ehitajaks on Ehitustrust. Hoone pindala on 13 000 ruutmeetrit ja maksumus 24,5 miljonit eurot. Hoones töötavad ühe katuse all Lääne päästekeskus, Lääne politseiprefektuur, kaitsepolitseiamet, häirekeskus, siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus ning sotsiaalkindlustusameti ohvriabi.
Suur lugu
  • 26.03.25, 06:45
Ühishoone – turvaline betoonkindlus igasse linna ja maakonda
1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.
Uudised
  • 28.03.25, 10:11
Osta uus kodu, sest käes on soodsaim hetk
Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Uudised
  • 25.03.25, 11:31
Vaata, mitu kuupalka tuleb Sul maksta korteri ostmiseks
Lisatud graafikd näitavad, kui mitu kuupalka tuleb välja käia Eesti erinevates maakondades
Töökuulutused
  • 01.04.25, 15:01
Tallinna Linnavaraamet otsib haldusteenuste koordinaatorit

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele