Pangad ei paku küll energiatõhusate hoonete rajamiseks laenudele eritingimusi, kuid need on atraktiivsemad üürimiseks, mis tõstab rahavoolude stabiilsust.
Praegu on uusi arendusi turul palju ja kasvava konkurentsi tingimustes peab igaüks küsima endalt, et mis annab just tema projektile eelise. „Eks headel arendustel on selge eelis. Meie anname laenu ennekõike firmadele, kes saavad näidata, et neil on ka potentsiaalsed kliendid sees olemas. Muu on ju puhas spekulatsioon,“ ütles Viik.
Arvestades, et uuematesse A-klassi hoonetesse kolivad praegu suuresti firmad, kes on varem olnud madalama kategooriaga hoonetes ja teavad seetõttu, mida liigsed kõrvalkulud tähendavad, ütles Viik, et jätkusuutlik on praegu ainult need arendused, kuhu tahetakse reaalselt ka kolida: „Kui meile tullakse väga kalli projektiga, mille vastu huvi ei paista, siis ei ole ka meie huvitatud. Likviidsus on selles suhtes olulisem kui väärtus.“
Kui pangad soodustusi ei paku, siis KredEx lõi 2015. aastal energiasäästlike hoonetele käendustoetuse, mis peaks kindlasti soodustama energiatõhusate hoonete lisandumist tulevikus. KredExi toetustest rääkides tõi Viik välja, et need on pankade jaoks omaette kvaliteedimärgid: „Pangas meil ju ehitusharidusega inimesi ei ole, me oleme matemaatikud.“ Kui KredEx on projekti heaks kiitnud, siis tõstab see pankadegi silmis usaldust.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.