Tallinna korteriturul on pakkumiste arv hakanud kiiresti kasvama. See suurendab pakkumist ja on hinnatõusu pööranud languseks. Portaali KV.EE juhataja Tarvo Tesloni sõnul on korterite müügipakkumiste arvu suurenemine on aga mõneti petlik, sest osa kuulutusi sisestatakse korduvalt.
„Tallinna korteripakkumine on aastaga suurenenud 60%. Oktoobris pakuti portaali KV.EE andmetel Tallinnas müügiks 8900 korterit aastataguse 6400 pakkumise vastu,“ võttis Teslon numbrid kokku. „Turuolukorra mõistmiseks tuleb pilk heita eesriide taha.“
Korteripakkumise kasvu taga on esmalt kõrgele kerkinud korterite hinnad. Kasvanud hinnatase on loonud olukorra, kus kinnisvara väärtus on tõusnud 2006.-2007. aastal tipphinnaga soetatud vara laenukoormast kõrgemale. See loob neile kinnisvaraomanikele võimaluse korter müüki panna, et aastatega ebasobivaks muutunud eluase uue vastu välja vahetada.
Teise tegurina näeb Teslon pakkumiste arvu suurenemises süüd vähenenud tehingute arvul. „Kui korteritehingute arv väheneb, ja seda on meil juba kaks kvartalit järjest juhtunud, jäävad osad maasikad noppimata ehk korterid jäävad pakkumistena portaali alles,“ selgitas Teslon.
Kolmas pakkumiste arvu suurenemise põhjus on uusarendus. Uute korterite pakkumine on aasta algusega võrreldes pea kahekordistunud. „Pakkumiste arvu ajavad ülespoole nii portaali jõudvad uued arendusprojektid, kui see, et uue korteri ostja paneb enamasti vana elamispinna müüki ja seda enne uue ostu. Nii suureneb pakkumine hetkeks isegi kahekordselt,“ juhtis Teslon tähelepanu numbrite mängule.
Viimase, aga mitte väheolulise kuulutuste arvu kerkimise tegurina tõi Teslon välja kuulutuste uuendamise ja mitmekordse kuulutamise. Pole sugugi harv, kui mõni korter on portaalis mitmekordselt. Seda näiteks olukorras, kus oma korterit kuulutav eraisik on müügiõiguse andnud mõnele maaklerile või koguni maakleritele. See suurendab kuulutuste arvu, kuid mitte reaalset pakkumist.
„Kliendi tähelepanu pälvimiseks kasutavad mitmed maaklerid kuulutuste uuendamise meetodit. See tähendab, et juba portaalis olev pakkumine sisestatakse uue kuulutusena, vana kuulutus kustutatakse. Nii pääseb maakler koduotsija silme ette, kes ühe otsingukriteeriumina on valinu ainult värsked kuulutused. Nii suureneb kuu jooksul portaalis olnud kuulutuste arv kunstlikult, sest väiksema tehingute arvu tingimustes on maakleritel rohkem aega kuulutustega mängimiseks,“ paljastas Teslon kinnisvaravahenduse telgitaguseid.
„Vaieldamatult on korterite pakkumine kasvanud ja seda eeskätt kinnisvaramüüjate suurenenud müügihuvi tõttu. See avaldab survet Tallinna korterite hindadele. Puude taga tuleb näha metsa ja statistika taga numbrite tegelikku sisu,“ hoiatab Teslon pelgalt pakkumiste arvu kasvunumbrite baasil liigsete järelduste tegemise eest. „Elamispindade turul tuleb raske, kuid põnev aasta.“
Kinnisvaraportaali KV.EE haldab Allegro Baltics OÜ. Samasse gruppi kuuluvad veel Eestis tegutsevad portaalid Osta.ee (kauplemine) ja Hydra.ee (tasuta kuulutused).
Seotud lood
Korteritega tehti Tallinnas oktoobrikuus 710 tehingut, mis on 6,9 protsenti rohkem kui septembris, selgus 1Partner maa-ameti tehingu- ja hinnaülevaadet analüüsist.
Tallinna korterite üüripakkumiste arv on portaali KV.EE andmetel võrreldes aastataguse ajaga kasvanud 10%. Üks pakkumiste arvu suurenemise põhjus on üürituru rahunemine, üüripindade defitsiit hakkab vähenema.
Tallinna uusarenduste turul on konkurents oluliselt tihenenud, mistõttu uute varade hinnad püsivad vähemalt aastajagu paigal, ennustas Pindi Kinnisvara.
Oktoobris langes Pindi Indeks 0,2% võrra, andes 17 Eesti suurema linna tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks 1060 eurot. Septembris oli antud suurus korrigeeritud andmetel 1062 €/m².
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.