• 26.02.09, 06:50
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Aastatulu kerkis jõudsalt, vaeseid vähem

Mullu teenis üle 360 000 inimese kõigest kuni 99 999 krooni aastas. Suure madalapalgaliste armee põhjuseks arvab majandusprofessor Raul Eamets nimetamisväärset ümbrikupalkade osakaalu.
Kalevi kommivabriku juht Kati Kusmin aga ütles üle 300 000kroonise aastatuluga inimeste osakaalu kerkimise põhjuseks, et veel eelmise aasta alguses maksid paljud tööandjad töölesoovijale tolle küsitud palga.
Tartu Ülikooli emeriitprofessor Marju Lauristin ütles, et Eestis on küll äärmine vaesus vähenenud, kuid ikkagi on aastas kuni 99 999 krooni teenivaid inimesi võrreldes arenenud riikidega väga palju.
"Miinimumtulu saajate hulk on peaaegu poolelt vähenenud veerandini. Vaesus, äärmine vaesus, on vähenenud. Tulujaotuses 100 000-150 000 krooni langeb enam-vähem keskmine palk. Alla keskmise on ikkagi suurem hulk, mis näitab, et normaaljaotusest on asi kaugel. Alumine ots on palju rammusam kui ülemine ots," ütles Lauristin.
4000-6000 kr pereliikme kohta oleks rahuldav
Sotsiaalteadlase sõnul võiks pere, kus ühe liikme kohta tuleb netotulu 4000-6000 krooni, öelda, et nende elukvaliteet on rahuldav.
"Sel juhul saab enam-vähem tervislikult toituda, panna lapse huviringi ja tellida isegi mõne ajalehe. Aga sellise netotulu sekka ei kuulu Eestis jätkuvalt üle poole tulusaajatest," ütles ta.
"Võime öelda, et oleme saanud nina vee peale, aga kilgata tööandjate kombel, et kõik saavad kole palju palka… See ei käi mingil juhul nende kohta, kes on jätkuvalt keskmises grupis. Neil on regulaarse sissetuleku kaotamise järel väga kiiresti võimalus vaesusse langeda," hoiatas Lauristin.
Tema hinnangul ongi kõige suurem anomaalia võrreldes arenenud maailmaga see, et Eestis on aastate jooksul kasvanud kõige kiiremini kõige kõrgemat sissetulekut nautivate töötajate ja kõige madalamat või küllaltki nappi palka teenivate inimeste hulk.
Tartu Ülikooli majandusprofessor, Eesti Panga nõukogu liige Raul Eamets ütles, et madala maksustatava sissetuleku taga võib olla ka nn ümbrikupalkade jätkuvalt suur osakaal.
Tänavu võib palgakasvust vaid unistada
"Ei ole ju saladus, et majanduslanguse ajal muutub ümbrikus palgamaksmine jälle levinumaks. Meil on ju aastaid olnud valdkondi, kus traditsiooniliselt on makstud väga väikest tasu," märkis asjatundja.
Eamets ütles, et kiire palgakasv on juba ammu möödanik ning pigem kukuvad palgad ja palgasoovid tänavu umbes 10-15%. "Kui olen enda tuttavate ettevõtjatega rääkinud, siis kõik ütlevad ühest suust, et töölesoovijad küsivad võrreldes varasemaga vähemalt kümnendiku võrra madalamat palka," lisas professor.
Kalevi kommivabriku juhatuse esimees Kati Kusmin räägib, et tema 462 töötaja seas on hulk inimesi, lihttöötajaid, kes teenivad samuti tõepoolest kuni 99 999 krooni aastas. "Samas jääb suur osa ka 100 000-150 000 krooni vahemikku. Tööliste puhul sõltub palk oskustest ja staažist," selgitas Kusmin.
CV Keskuse ärijuhi Kadri Johansoni sõnul on ootuspärane, et üle poole palgasaajaid teenib aastas üle 100 000 krooni. "Eelmise aasta statistikat mõjutab kindlasti ka tegur, et muutused majanduses hakkasid palku tajutavamalt mõjutama alles III või ka IV kvartalis," lisas Johanson.
"Töötus lööb peagi kõigi aegade rekordeid ja see kajastub ka statistikas. On ette näha, et madala või väga madala aastatulu saajate arv veelgi suureneb," ennustas asjatundja.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 11.12.24, 11:42
Videovalve – palju enamat, kui lihtsalt „lisasilmad“ ühe ettevõtte objektil
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.

Hetkel kuum

Capital Milli ESG juht Merli Rikolas tõi ESG ehituses ja kinnisvaras konverentsil välja markantse näite, kuidas Capital Milli hoonesse tuli suure energiatarbimisega klient, mistõttu sai muidu kõrge energiaklassiga hoone märgiseks E.
Uudised
  • 18.12.24, 06:45
Capital Mill sihib vaid A-klassi ja roheüürilepinguid
Lõppkokkuvõttes on jätkusuutlikkus kasumlikkus
Kisub kiireks: taas on uusarendusi ehitada põhjust aina enam, ostjad on sinna poole juba teel.
Uudised
  • 13.12.24, 13:56
Laviini koidik: eluasemeturg kogub pöördeid - kes võidab, kes kaotab
Oktoobri ligi 800 Tallinna korteritehingut kuus meenutab buumiaega. Ootus: järgmise aasta suveks langeb euribor alla 2%
Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman näeb helgeid arenguid.
Uudised
  • 13.12.24, 10:46
Kisub põnevaks: eluaseme ostjate pidu on läbi
Korrigeeri vaid eluaseme hinda ja turuaktiivsus kasvab veelgi
Linnaku perspektiivvaade (Visuaal: Kadarik ja Tüür Arhitektid)
Uudised
  • 17.12.24, 10:59
Telliskivi TLN linnaku uus ilme võtab kuju: paika sai 2 nurgakivi
Linnakusse lisandub 4000 ruutmeetrit uut äripinda
Uus esindus peaks Peetris valmima 2026. aasta suvel (Visuaal: Capital Mill).
Uudised
  • 19.12.24, 15:09
Capital Mill rajab Amservile 12 000-ruuduse esinduse
Amserv kolib sinna kõik senised Tallinnas Pärnu maanteel pakutavad teenused
Nüüd on Fahle arenduse olemasolevatel ja tulevastel majadel ka nimed - nagu juba üle kümnendi Ülemiste Citys (Visuaal: Fausto Capital).
Uudised
  • 13.12.24, 14:15
Fausto pani Fahle arenduse majadele nimed
Väo Äripargi I hoone. Kokku kerkib äripargi 5,5-hektarilisele arendusalale lähiaastatel kuus hoonet brutopinnaga 21 300 m2 (Foto: Favorte).
Uudised
  • 17.12.24, 10:09
Favorte sai 20-miljonilise Väo arenduse esimese hoone valmis
Videovalve – palju enamat, kui lihtsalt „lisasilmad“ ühe ettevõtte objektil
  • ST
Sisuturundus
  • 11.12.24, 11:42
Videovalve – palju enamat, kui lihtsalt „lisasilmad“ ühe ettevõtte objektil

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele