• 27.05.08, 16:26
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Pankrotiuurija: kolmekuune maksuvõlg on punane tuli

Käesolevaks aastaks krediidiinfo paneeluuringu "Pankrotid Eestis 2008" läbiviinud Anne-Ly Ots suurt pankrotilainet ei prognoosinud, samas võiks tema sõnul panna äripartnereid muretsema see, kui ettevõttel on olnud maksuvõlg maksu- ja tolliametile üle kolme kuu.
„Pankrottide arv võib langeda 2006. aasta tasemele, kuid midagi katastroofilist tulemas ei ole,“ märkis Ots. Samuti lükkas ta ümber spekulatsioonid, nagu võiks pankrotilainet oodata just ehitus- ja kinnisvarasektoris.
2006. aastal kuulutati välja 352 pankrotti. Krediidiinfo paneeluuringu "Pankrotid Eestis 2008" läbiviinud Anne-Ly Otsa sõnul jääb tänavune pankrotistunud ettevõtete arv 2006. aasta tasemele.
Mullu kuulutasid kohtud välja 202 ettevõtte maksejõuetuse. 94 neist ettevõtetest läksid pankrotti ning 108 ettevõtet läksid likvideerimisele.
2007. aasta oli pankrotti minevate firmade suhtes leebe. Nimelt langes ettevõtete maksejõuetus võrreldes 2006. aastaga 43% võrra. Langus oli tingitud eelkõige soodsast majanduskliimast.
Mullu pankrotistus 0,18% registreeritud ettevõtetest, võrreldes 2006. aastaga on see langus pea poole võrra.
Kuna täpseid uuringud käesolevaks aastaks on veel vara teha, prognoosib Anne-Ly Ots pankrottide mõnevõrra suurenemist, kuid mitte üle 0,44% nagu oli seda aastal 2006.
Ots tõi välja, et Eesti on pankrottide madala taseme poolest Euroopa Liidu esimese viie riigi seas, mis on väga positiivne näitaja.
Siinkohal tõi Ots tõi välja millised on tüüpilised tunnused ettevõtte pankrotiteele sattumisest.
„Kui ettevõtte ja käibe maht on alla 10 miljoni krooni ning ettevõtte näol on tegemist osaühinguga. Kui ettevõttel on olnud maksuvõlg maksu- ja tolliametile üle kolme kuu, on äripartneritel põhjust muretsemiseks, kuna see on selge ohumärk,“ kirjeldas Ots.
Naise sõnul on tavaline pankrotiettevõte suhteliselt madala käibe ning suure kahjumiga töötav omakapitalita firma. Iseloomulikuks on pikaajalised võlgnevused maksu- ja tolliametile. Ligi pooltel 2007. aastal pankrotistunud ettevõtetest esinesid pidevad maksuvõlad juba enam kui aasta enne maksejõuetuse väljakuulutamist.
Krediidiinfo poolt läbiviidud uuringu "Pankrotid Eestis 2008" selgus, et kõige enam pankrotte tuleb ette töötlevas tööstuses ja hotelli- ning toitlustusvaldkonnas.
Uuringus käsitleti võrdlust 2006. ja 2007. aasta vahel. 2007. aastal oli töötlev tööstuse sektoris äriregistri andmeil registreeritud 9297 ettevõtet, millest pankrotti läks 35 ettevõtet. 2006. aastal oli pankrotti läinud ettevõtete arv pea poole võrra suurem, ehk siis tervelt 65 ettevõtet. Teine suurim pankrotti minev haru oli hotellindus ja toitlustus, kus registreeritud 3152 ettevõttest läks mullu pankrotti 12 ettevõtet.
Suurim pankrottide tendentsi täheldati Ida- Virumaal. Seal läks mullu pankrotti 27 ettevõtet, kokku oli registreeritud 6239 ettevõtet.
Uuringu läbi viinud Anne-Ly Otsa sõnul on Ida- Virumaal peamiselt töötleva tööstuse ettevõtted, mille tõttu täheldati ka suuremat pankroti protsenti.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 04.11.24, 08:00
Ehitusekspertiisi ja järelevalve teostamine säästab aega, närve ja rahakotti
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.

Hetkel kuum

Capital Milli ESG juht Merli Rikolas tõi ESG ehituses ja kinnisvaras konverentsil välja markantse näite, kuidas Capital Milli hoonesse tuli suure energiatarbimisega klient, mistõttu sai muidu kõrge energiaklassiga hoone märgiseks E.
Uudised
  • 18.12.24, 06:45
Capital Mill sihib vaid A-klassi ja roheüürilepinguid
Lõppkokkuvõttes on jätkusuutlikkus kasumlikkus
Kisub kiireks: taas on uusarendusi ehitada põhjust aina enam, ostjad on sinna poole juba teel.
Uudised
  • 13.12.24, 13:56
Laviini koidik: eluasemeturg kogub pöördeid - kes võidab, kes kaotab
Oktoobri ligi 800 Tallinna korteritehingut kuus meenutab buumiaega. Ootus: järgmise aasta suveks langeb euribor alla 2%
Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman näeb helgeid arenguid.
Uudised
  • 13.12.24, 10:46
Kisub põnevaks: eluaseme ostjate pidu on läbi
Korrigeeri vaid eluaseme hinda ja turuaktiivsus kasvab veelgi
Linnaku perspektiivvaade (Visuaal: Kadarik ja Tüür Arhitektid)
Uudised
  • 17.12.24, 10:59
Telliskivi TLN linnaku uus ilme võtab kuju: paika sai 2 nurgakivi
Linnakusse lisandub 4000 ruutmeetrit uut äripinda
Uus esindus peaks Peetris valmima 2026. aasta suvel (Visuaal: Capital Mill).
Uudised
  • 19.12.24, 15:09
Capital Mill rajab Amservile 12 000-ruuduse esinduse
Amserv kolib sinna kõik senised Tallinnas Pärnu maanteel pakutavad teenused
Nüüd on Fahle arenduse olemasolevatel ja tulevastel majadel ka nimed - nagu juba üle kümnendi Ülemiste Citys (Visuaal: Fausto Capital).
Uudised
  • 13.12.24, 14:15
Fausto pani Fahle arenduse majadele nimed
Väo Äripargi I hoone. Kokku kerkib äripargi 5,5-hektarilisele arendusalale lähiaastatel kuus hoonet brutopinnaga 21 300 m2 (Foto: Favorte).
Uudised
  • 17.12.24, 10:09
Favorte sai 20-miljonilise Väo arenduse esimese hoone valmis
Ambitsioonikate plaanidega uus Eesti kinnisvaraarendaja muudab kodu ostmise kogemust
  • ST
Sisuturundus
  • 30.10.24, 09:28
Ambitsioonikate plaanidega uus Eesti kinnisvaraarendaja muudab kodu ostmise kogemust

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele