Spordile panustamine ning spordiennustused on peaaegu sama pika ajalooga kui sport ise – iseküsimus, kui legaalsed ja ausad need alati on olnud. Läbi aegade on kihlvedude vormid muutunud ning arenenud. Eriti suure hüppe on spordiennustused teinud tänu internetiajastule.
Erinevates riikides on spordile panustamine väga erinevalt reguleeritud. Näiteks Nõukogude Liidu ajal oli Eestis ainuke lubatud spordiala, millele kihla vedada, Tallinna Hipodroomil asuv totalisaator. Tänasel päeval aga on Eestis litsentseeritud kohtades, näiteks
Vivatbet.ee veebiportaalis, võimalik ja legaalne panustada pea kõigile spordialadele.
Kõik litsentseeritud
spordiennustused on Eestis reguleeritud hasartmänguseadusega ehk et spordile panustamine kuulub samuti hasartmängude alla. Erinevalt aga enamikest õnnemängudest, kus tulemus määratakse täielikult juhuslikkusel põhineva tegevusega, on spordipanustamisel korraliku eeltööga võimalik tulemust mingil määral ette ennustada.
USA-s näiteks on spordipanustamine olnud varasematel aegadel tugevalt maffiaga seotud ja riiklikult reguleerimata ning nii mõneski osariigis ei ole see tänase päevani seaduslik. Üldteada tõde on aga see, et kui midagi on keelatud, ei tähenda see veel, et sellega üldse ei tegeleta – kontrollimehhanismid on aga sealjuures alati kehvemad kui seadustatud tegevusel.
Spordipanustamise juurde on läbi aegade käinud erinevad kihlveopettused – sellisel juhul panustaja eeltööst muidugi kasu ei ole ning ka õnnemänguks seda enam pidada ei saa. Lisaks rikuvad kihlveopettused ausa spordi põhimõtteid.
Võimalusi kihlveopettusteks on spordis alati olnud küllaga: alates erinevatest sabotaažidest ja vahendajate korraldatud pettustest kuni sportlaste enda kokkuleppeliste võitude-kaotusteni välja. Üldiselt võib pigem väita, et maailma tippude tippudest sportlased kihlveopettustega kaasa ei lähe. Pigem puudutab see keskmisel tasemel sportlasi, aga kuna kihla saab vedada igal tasemel sportlaste peale, siis isegi kehval tasemel sportlastega seotud kihlveoskandaalides on mängus suured summad. Näiteks USA ülikoolispordis on kihlveopettused olnud vägagi suureks probleemiks.
Tippsportlastest on isegi Novak Djokovic avaldanud, et 2007. aastal pakuti talle Peterburi mängu kaotamise eest 180.000 eurot, millega ta loomulikult kaasa ei läinud. Teisalt jällegi kaotas tennisist Nick Lindahl (ATP kõrgeim koht 187) 2013. aastal meelega oma matši, olles eelnevalt palunud oma sõpradel panustada vastase võidule.
2009. aastal aga vapustasid Euroopat erinevate jalgpalliliigadega seotud fikseeritud tulemused. Pettustega oli seotud nii vahendajaid, kohtunikke, treenereid kui ka mängijaid. Pettuste rahalised mahud ületasid aga miljoneid. Eesmärk oli aga ikka vaid üks – teenida mängudega raha lubamatul moel spordipanustamise kaudu. Usu jalgpallli ausesse kaotasid seetõttu paljud jalgpallifännid nii mõnekski ajaks.
Tänasel päeval on kontroll ausa spordi reeglite järgimise ja kihlveopettuste avastamise üle väga rangelt luubi all: näiteks erinevad organisatsioonid ja spordialaliidud jälgivad ausa spordi põhimõtetest kinnipidamist ja kokkuleppemängud toovad sportlastele eluaegseid võistluskeelde ning tohutuid rahatrahve. Samuti aitab vägagi kaasa arenenud tehnika, mis võimaldab üle maailma reaalajas avastada anomaaliaid, mis erinevates panustamiskeskkondades tehakse.
Internetis legaalsetes, vastavat litsentsi omavates keskkondades, nagu Vivatbet.ee panustamine aitab tugevalt muuta spordipanustamist turvalisemaks ja toob pettused kiiremini avalikuks: kui näiteks 2016. aasta Australian Openi tenniseturniiril hakati ühele vähemtähtsale paarismängule 13 tundi enne mängu järsult ühesuunalisi panuseid tegema, siis avastati kiiresti, et tegemist on ebaloogilise suunaga panustamisel ning see andis kohe alust kokkuleppemängu kahtlustuseks. Seega, kui soovid lisaks lihtsalt spordile kaasa elamisele ka spordile panustada, eelista tulemuste ennustamiseks alati litsentseeritud kihlveokohti.
Seotud lood
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.