• ST
  • 20.06.23, 10:57

Mida peaks teadma enne kodulaenu võtmist?

Eluaseme- ja kinnisvaralaenude turg on olnud viimastel aastatel aktiivne ning pärast mõningast stabiliseerumist võis kodulaenu vastu suuremat huvi märgata jälle tänavu mais. Seetõttu on hea meelde tuletada, millele tasuks enne kodulaenu võtmist tähelepanu pöörata ja milliste kuludega tuleks arvestada.
SEB eraklientide panganduse divisjoni juht Sille Hallang
  • SEB eraklientide panganduse divisjoni juht Sille Hallang
Soovituslikult võiksid kõikide laenukohustuste igakuised maksed moodustada sissetulekust maksimaalselt 40-50%. Seega, kui inimese netosissetulek on 1 200 eurot, siis laenukohustuste maksimumsummaks võiks arvestada 480 eurot. Kui laenu taotletakse koos kaastaotlejaga, siis saab arvesse võtta mõlema taotleja sissetuleku, aga ka laenukohustused. Sinna alla arvestatakse kõik kehtivad krediidikohustused - nii kodulaenud, sõidukite liisingud kui ka näiteks järelmaksud.
Oluline on, et peale laenumaksete tasumist jääb kliendil piisavalt rahalisi vahendeid ka teiste igapäevaste elamiskulude katmiseks, näiteks kommunaalkulud, toit, riided, transport ja kulutused ülalpeetavatele. Sealjuures võiks vähemalt 10% sissetulekust jääda kulutuste kõrval ka säästudeks, et oleks olemas rahaline tagavara ootamatute kulude katteks, näiteks auto parandamiseks või katki läinud kodumasina välja vahetamiseks.

Kuidas hinnata oma laenuvõimet?

Enda laenuvõime hindamiseks on oluline analüüsida oma võimalusi ja vajadusi. Kui võtta laenukohustus, siis kas igakuiselt jätkub muude kulude kõrvalt selle tasumiseks piisavalt rahalisi võimalusi. Näiteks kui plaanite mõne kuu pärast osta auto, mille liisingumakse on näiteks 200 eurot kuus, proovige see rahasumma vähemalt kolmeks kuuks kõrvale panna, kujutades ette, et liising on juba võetud. Nii saate kindlaks teha, milline on tegelikult rahaline koormus, kontrollida oma enesetunnet ja analüüsida, kas elukvaliteet on muutunud. Selline harjutus aitab hinnata, kui palju laenu olete valmis võtma ja, mis kõige tähtsam, kas saate sellega pikema perioodi jooksul hakkama.
Kui olete leidnud oma koduks sobiva kinnisvara, mis jääb ka laenu tagatiseks, siis on üldjuhul vaja teha sellele ka hindamine. Hindamisteenust pakuvad pea kõik suuremad kinnisvarabürood. Lisaks soovitame kinnisvara ostes veenduda, et sellel on olemas kõik nõutavad dokumendid, näiteks kasutusluba või on nende vormistamine ostulepingus kokku lepitud. Kasutusluba näitab ehitamise vastavust ehitusloale ning võimalust kasutada valminud ehitist vastavalt nõuetele ja kasutusotstarbele. Ehitise kasutamine kasutusloata, kui ehitusluba oli nõutav, on ehitusseadustiku järgi karistatav rahatrahviga ja vastutus lasub lõpuks ehitise omanikul.
Lisaks hindamisaktiga seotud kuludele lisanduvad kinnisvara ostutehingu puhul ka notaritasu ja riigilõiv, mis on tehinguga seotud ühekordsed kulud.

Laenuintress ei võrdu laenu maksumusega

Pärast oma võimaluste ja laenuvajaduse hindamist tuleks analüüsida laenu kulu. Sealjuures ei ole intressimäär enamasti võrdväärne laenu hinnaga.
Laenu hind kujuneb mitmest komponendist, näiteks laenu intressimäär, laenulepingu tasu, haldustasu, kindlustus, laenu periood ja enneaegse tagasimakse tasu. Seetõttu aitab kõige täpsemalt krediidihinda kindlaks määrata üldise krediidihinna aastamäära näitaja ehk krediidi kulukuse määr.
Samuti on oluline tutvuda laenu ennetähtaegse tagastamise tingimustega, näiteks kui rahalise olukorra paranemisel soovitakse laen kiiremini tagasi maksta, siis tuleks vaadata, kas ja kui palju see täiendavalt kulusid tekitab.
Vastutustundlikult laenates on oluline laenu võttes varuda aega. Kuigi laenusumma võidakse kontole kanda mõne tunni või minutiga, tuleks enne laenutaotluse täitmist läbi mõelda ja hoolikalt uurida kõiki laenu tingimusi.
Soovitame enne laenu võtmist leida vastused seitsmele põhiküsimusele, mis aitavad hinnata, kas laenu võtmine on täna võimalik ja vajalik:
• Kas olete võrrelnud erinevaid laenutüüpe ja teate kindlalt, milline neist on kõige õigem valik?
• Kas olete kindel, et suudate oma rahalisi kohustusi täita ilma enda senist elukvaliteeti oluliselt langetamata ja ennast tõsiselt piiramata?
• Kas laenuintress võib vastavalt teie laenulepingule tõusta? Kui jah, kas te suudate ka sellisel juhul oma rahalisi kohustusi täita?
• Kas olete kaalunud kõiki võimalikke riske ja võimalusi, kui juhtub, et kaotate sissetuleku?
• Kas teil on kohustuste katmiseks plaan B?
• Kas teil on selge põhjus ja olete veendunud, et laen on selle ostu jaoks parim valik?
• Kas teate, millist lisaväärtust laenamisest saate?

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 20.03.25, 15:07
Kevadkoristus ilma kaoseta: nutikad hoiulahendused, mis kestavad
Kevadkoristuse traditsioon ulatub sajandite taha. Enne moodsaid kütte- ja ventilatsioonisüsteeme oli kevad ainus võimalus puhastada kodu talvel kogunenud tolmust ja tahmast. Paljudes kultuurides sümboliseerib suurpuhastus ka uut algust ja värsket peatükki.

Viimased uudised

Uudised
  • 04.04.25, 16:20
Satelliitside visioonipäeval arutasid eksperdid kaugseire tulevikku
Uudised
  • 04.04.25, 14:12
Toila põhikool saab uue arhitektuurilahenduse
Uudised
  • 04.04.25, 12:31
Everaus langetas uue kodu sissemaksu 4 korda
Uudised
  • 04.04.25, 12:03
Invego Portugali arendus läheb Eesti ostjate seas loodetust 2-3 korda edukamalt
Lisatud galerii - vaata muljetavaldavaid visuaale!
Uudised
  • 04.04.25, 11:28
Kinnisvaraturg tärkab koos kevadega, kuid mida teevad hinnad?
Uudised
  • 04.04.25, 11:03
Eesti üüriinvestorid läksid hoopis Lätisse
Uudised
  • 04.04.25, 10:30
Laopindade turul terendub pöördepunkt
2025. aasta esimese kvartali lõpuks on Tallinnas ja selle ümbruses vaba ligikaudu 170 000 ruutmeetrit lao- ja tootmispinda, millest suurim osa asub linna idaosas.
Uudised
  • 04.04.25, 10:18
Tehingute mediaanhind kasvas märtsis üle 10%

Hetkel kuum

Ober-Hausi Kinnisvara juht Keir Hildebrand vaatab olukorrale karmi realistina.
Suur lugu
  • 02.04.25, 06:30
Käibemaksutõus tuleb alla neelata arendajatel ja seda naeratusega läbi pisarate
Kohanemisvõimetus maksab arendajale kätte valusalt. Rida tunnustatud eksperte avavad pildi kogu oma vastuolulisuses ja värve kokku hoidmata
Äripäeva 9. Kinnisvaraarenduse konverents tõi kokku valdkonna tugevaimad eksperdid.
Uudised
  • 03.04.25, 14:11
GALERII: Vaata, mis toimus Äripäeva Kinnisvaraarenduse konverentsil
Uuri, kes kõik seal olid ja mida nad tegid.
Lutheri ajalooline kvartal pealinna südames on tõeline kroonijuveel. Ühe vanima vabrikuhoone tuulelipul särab aasta 1877.
Uudised
  • 31.03.25, 06:45
Vaid julgetele visionääridele: südalinna kroonijuveel jääb ripakile
Vaata suurejoonelisi visuaale, milliseks planeeriti ajalooline ala arendada.
SIRIN Developmenti tegevjuht Laurynas Kuzavas vaatab tulevikku (Foto: SIRIN Development).
Uudised
  • 28.03.25, 11:59
Leedu suurarendaja 3 soovitust Eesti ärikinnisvara arendajatele
Rail Baltica sisaldab arendajatele ohukohti. Vaata, millised need on.
Äripäeva Kinnisvaraarenduse konverents 2025 hakkab peale!
Uudised
  • 02.04.25, 06:45
Äripäeva Kinnisvaraarenduse konverents 2025 hakkab peale!
Üks villa hakkab välja nägema selline (Visuaal: Paulo Merlini Architects). Kuid galeriis on vaateid veel.
Uudised
  • 04.04.25, 12:03
Invego Portugali arendus läheb Eesti ostjate seas loodetust 2-3 korda edukamalt
Lisatud galerii - vaata muljetavaldavaid visuaale!
Algselt perekond Birki keemilise puhastuse ja värvimise vabrikuks projekteeritud hoones (arhitekt Aleksander Jaron, 1910) on pesumaja siiani tegus (Foto: SOL Baltics).
Uudised
  • 31.03.25, 15:51
SOL müüs oma pesumajad maha
Töökuulutused
  • 01.04.25, 15:01
Tallinna Linnavaraamet otsib haldusteenuste koordinaatorit

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele