Viimasel ajal on elektriturg mõnevõrra normaliseerunud ning enamus tarbijaid ei pööra enam nii tugevalt tähelepanu elektri hinnale. Siiski ei tasu elektriteemat peast pühkida ning tuleks kulusid kokku hoida mõistliku elektripaketi valimise teel.
Fikseeritud elektripaketid kipuvad hetkel olema kõige kallimad, kuid pole mõistagi kindel, kas see jääb ka nii. Erinevad elektrimüüjad võtavad fikseeritud paketiga endale riski, kuna peavad isegi elektrihinna tõusu korral pakkuma klientidele sama hinnaga elektrit. Ekstreemsete turuolude korral ei pea see-eest fikseeritud paketiga tarbijad hinnatõusu pärast muretsema.
Fikseeritud elektripaketi alternatiivid
Avatud elektrituru tõttu saavad kõik tarbijad valida sobiva elektripaketi (välja arvatud korteriomanikud, mispuhul sõlmib ühistu elektrilepingu). Fikseeritud elektripaketile lisaks on aga olemas veel kaks valikut.
Universaalteenus
Paljude tarbijate seas on populaarne
universaalteenus, mille hinna määrab Konkurentsiamet. Universaalteenusega võib olla kindel, et suuri kiireid hinnamuutuseid ei tule.
Ka universaalteenuse hind võib aga muutuda, kuna Konkurentsiamet sätestab hinna vastavalt turuoludele, ent muutuse korral võib alati lepingu lõpetada ja valida parema paketi.
Börsipakett
Teine levinud, ent kõige riskantsem variant on
börsihinnaga elektripakett. Soodsama Nord Pooli hinnaseisu korral on hind ka lõpptarbijate jaoks soodne, ent olenevalt turuolukorrast võib hind olla just väga kõrge. Kui sulle sellised ootamatused ei sobi, tasub valida stabiilsema hinnaga elektripakett.
Peamised parameetrid, mida jälgida elektripaketi valimisel
Enne elektrilepingu vahetamist tuleks veenduda, kas sellel on üldse mõtet. Tihti võib saadav hinnavõit olla nii väike, et paketi vahetamine pole mõistlik. Eriti kehtib see neile, kelle elektritarbimine on niigi väike ning arve jääb paarikümne euro piiresse. Suurema tarbimise korral tuleks aga kalkuleerida kulusid ning vajadusel valida uus pakett.
Alati tasub jälgida ka lepingutingimusi. Kohati võib lepingu ennetähtaegne lõpetamine tuua kaasa leppetrahvi – see summa võib olla suurem, kui paketivahetusega saadav hinnavõit.
Fikseeritud paketi positiivsed küljed
Fikseeritud hinnaga elektripakett ei ole alati halb valik: näiteks saab selle paketiga täpselt ette ennustada igakuist elektrikulu, et seda sättida mugavalt oma kodusesse eelarvesse.
Kasutades kindla hinnaga elektripaketti pole vaja igapäevaselt jälgida elektrihinna muudatusi või hindu Nord Pooli lehel – selle asemel saab veeta aega perega ja nautida kindlustunnet. Ei mingit pesumasina ajastamist – elektri hind on alati sama. Fikseeritud elektripakett võib olla küll kallim, aga oma meelerahu hind on juba iga tarbija enda otsustada.
Seotud lood
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.