Kvaliteetne õhksoojuspump võimaldab kütta kodu säästlikumalt ja hoida oma igakuised püsikulud madalad. Õhk-õhksoojuspumba kasutegur on märgatav ning kokkuhoid küttekuludelt võib olla märkimisväärne. Järgnevalt tutvustame õhksoojuspumpa lähemalt ning selgitame, kui suur on selle kasutegur.
Mis on õhksoojuspump?
Kaasaegne õhksoojuspump on inverter-tüüpi soojuspump ja sobib nii uude kui ka vanasse majja lisakütteks või põhikütte sarnaseks lahenduseks. Õhksoojuspump ammutab vajaliku soojusenergia välisõhust ning annab selle soojusvaheti abil edasi ruumis ringlevale õhule. See on seade, mida on lihtne ning kiire paigaldada ja see sobib ideaalselt nii vanematesse kui uutesse majadesse, suvilatesse ja korteritesse olemasoleva küttesüsteemi säästjaks ja olmemugavuste suurendajaks.
Õhksoojuspumba kasutegur
Õhksoojuspump kombineerituna mõne teise alternatiivse kütteliigiga on ideaalne lahendus, et hoida kokku küttekulusid. Investeering on mõistlik ja igakuine kokkuhoid märgatav ning tasuvusaeg lühike.
Elektriradiaator tarbides 1 kW elektrienergiat annab vastu pisut vähem kui 1 kW soojusenergiat. Kaasaegne õhksoojuspump on enam kui 5x efektiivsem ja toodab samast 1 kW elektrienergiast 5+ kW soojusenergiat. Tavalise elektrikatlaga või radiaatoriga võrreldes võib soojuspumpade energiatarve olla kuni 78% väiksem.
Näiteks kui soojuspump toodab 5 kWh energiat ja tarbib selleks vaid 2 kWh, siis ülejäänud osa 3 kWh on tasuta energia, mis pärineb õhust. Seda nimetatakse kütteteguriks (COP), mis näitab, kui palju toodab soojuspump energiat oma tööks tarbitava energia suhtes. Kui küttetegur on 5, siis tähendab see, et soojuspump toodab viis korda rohkem soojusenergiat, kui ise selle tootmiseks vajab.
Kasutegur sõltub otseselt välisõhu temperatuurist. Mida soojem on välisõhk, seda suurem on küttetegur. Sellepärast tuleb õhksoojuspumba ostmisel jälgida kindlasti kasuteguri muutumist erinevate temperatuuride juures ning milliseks kujuneb sellisel juhul aasta keskmine (SCOP). Samuti tuleks seadme ostmisel tähelepanu pöörata sellele, et kas tegemist on vana on/off- või kaasaegse inverter-tüüpi seadmega. Säästlikkuse ja kasutamise ulatuse poolest on inverter-tüüpi õhksoojuspump kõige kasulikum.
Millele peaks õhksoojuspumpa valides tähelepanu pöörama?
Seadme ostmisel tuleks eelkõige tähelepanu pöörata pakutava seadme võimsusele, tema kasutegurile soojendamisel (COP), kas tegemist on vana on/off- või kaasaegse inverter-tüüpi seadmega ning kas seade on mõeldud kasutamiseks Põhjamaises kliimas. Tasub meeles pidada, et kõik tooted ei pruugi sobida meie kliimatingimustega ja konkreetse kodu eripäraga. Õige toote leidmine on väga oluline, kuna liiga võimsa seadme puhul muutub investeeringu tasuvusaeg pikaks. Teisalt liiga nõrga seadme puhul ei saavutata soovitud tulemust ja seade tarbib energiat rohkem kui peaks.
Õhksoojuspumba hooldus
Nii nagu iga seade, nõuab ka õhksoojuspump regulaarset hooldust. Hooldatud soojuspump töötab alati säästlikult ja efektiivselt ning säilitab töövõimekuse aastateks. Õhksoojuspumba hooldus tuleks planeerida varasügisesse, enne kütteperioodi algust.
Õhksoojuspump nõuab järjepidavat filtrite puhastamist. Sõltuvalt soojuspumba kasutamise aktiivsusest ja eramust on soovitatav siseosas asetsevaid tolmufiltreid pesta ja puhastada vähemalt korra kuus. Kui filtrid lähevad kiiremini mustaks ja tolmu täis, siis sagedamini.
Kui soojuspump ei puhu sooja, teeb suuremat müra või lekib, tuleb kindlasti spetsialisti poole pöörduda, kes teostab soojuspumbale põhjaliku ülevaatuse.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.