Tõnu Mertsina usub majanduse august välja tulemist aasta teises pooles
Liiga palju on öelda, et majanduse väljavaade on tulevikus helge, kuid samas ei tahaks prognoosida, et järgmine aasta majanduslangus jätkub, rääkis Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina saates „Kinnisvaratund“.
Capital Milli tegevjuht Kaarel Loigu (vasakul) ja Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina (paremal). Foto: Äripäev
„Aasta teisel poolel hakkame tasapisi nii-öelda sellest august välja tulema,“ rääkis Mertsina Eesti majanduse olukorrast. Samas lisas ta, et ebakindlust ja riske on hetkel palju ning ei saa välistada, et prognoosid võivad muutuda.
Kinnisvara on maailma tähtsaim varakamber. See on väärtuslikum kui kõik maailma aktsiad ja võlakirjad kokku ning peaaegu neli korda väärtuslikum, kui maailma SKP. Mida lähemale ESG tähtajad tulevad, seda olulisemaks muutub iga üksik protsent lisaefektiivsust, kirjutab R8Technologiesi juhatuse liige Imre-Gustav Vellamaa.
Tallinna korteritega toimus juunis juunikuus 804 tehingut, mille keskmiseks ruutmeetri hinnaks kujunes 3191 ja mediaanhinnaks 3097 eurot. Võrreldes maikuuga vähenes tehinguaktiivsus 15%, keskmise ruutmeetri hinna muutus jäi ühe protsendi piiridesse.
Võrreldes 2022. aasta maiga, käesoleva aasta mais terves riigis langesid korterite hinnad kohati pea kümnendiku võrra, ent alanud aastal eluasemelaenude võtmine järjest kasvab, kirjutab Kauppalehti.
Võrreldes mullusega, arendajate meelsus kortereid üüritulule arendada on muutunud: hulgiostjaid võetakse jälle jutule. Paraku aga valitseb müüja ja ostja hinnaootuse vahel 15-25- protsendiline erinevus, tõdeb LHV pensionifondide kinnisvarainvesteeringute juht Rait Riim.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.