Üleriigiliselt on pakkumismaht jätkuvalt suur, viidates hinnatasemete laialdaselt piiratud kasvuvõimalustele ka veel 2025. aasta I pooles, kirjutab Arco Vara analüütik Mihkel Eliste.
- Arco Vara analüütik Mihkel Eliste (Foto: Arco Vara).
Tänavu suve viimasel kuul tehti Eesti korteriturul kokku 1853 ostu-müügitehingut, mida oli hooajalistel põhjustel 10% enam kui eelneval kuul, kuid siiski 4,3% vähem kui 2023. aasta samal perioodil. Kuigi turuaktiivsus on puhkuste perioodi järgselt ootuspäraselt taas mõnevõrra suurenenud, on siiski tehingute arv olnud jätkuvalt madalamal kui aasta tagasi. 2024. aasta esimese kaheksa kuu vältel tehti sealjuures Eestis kokku 12 757 korteritehingut, mida oli 9,0% vähem kui 2023. aastal samaaegselt. Tallinnas ja Tartus on sealjuures taandunud samal perioodil tehingute arv vastavalt 9,6% ja 11% võrra, mille juures tehingute arvu laialdasemat langust on viitega soodustanud uute korterite asjaõiguslepingute vähenemine.
Seotud lood
Loid ostuhuvi on küll jätkuvalt elamispindade müügipakkumist suurendanud, kuid müügihindade alanemist ei ole endiselt saanud kuigi oluliselt täheldada. Hetkeolukorda arvestades on võimalik juba prognoosida, et 2024. aastal algab elamispindade osas uus hinnakasvu tsükkel, kirjutas Arco Vara analüütik Mihkel Eliste juuni turuülevaates.
Hinnad reageerivad tavaliselt viitajaga, mistõttu tehingute arvu kasvades võib oodata ka hinnatõusu, kirjutab Uus Maa juhatuse liige ja kinnisvaraanalüütik Igor Habal.
Augusti keskmine korteri ruutmeetri hind Tallinnas oli 3078 eurot
Kevadel korduvalt jutuks olnud nii-öelda kuhjunud nõudlus on tehinguteks realiseerumas ja see annab lootust, et ka sügis tuleb korteriturul tegus, märgib 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.
Oodata on mitmete turusektorite ja -segmentide lõikes peatselt uue kasvutsükli algust: esmalt tehingute arvu ning seejärel hinnatasemete ja ehitusaktiivsuse lõikes, kirjutab Arco Vara kinnisvaraanalüütik Mihkel Eliste.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.