1Partner Kinnisvara tegevdirektori Martin Vahteri hinnangul on maksuseadus eraisikust üürileandja suhtes ebaõiglane, mistõttu jätab 70 protsenti korteri üürileandjatest endiselt tulumaksu tasumata.
- Martin Vahter Foto: Eiko Kink
Eraisik peab üüri pealt tulumaksu maksma, kuid näiteks remondile kulutatud raha tulult maha arvata ei saa, nagu seda teevad juriidilised isikud. “Aus olemine on tehtud väga kalliks ja see ei soodusta maksukuulekust ning riik tegelikult kaotab miljoneid eurosid,” kommenteeris Vahter.
“Eraisikul tekivad oma vara hooldamisega sarnaselt ettevõttele selged kulud. Tavainimesel peaks olema võimalus korteri remonti pandud raha kuludesse kanda ja sellelt mitte tulumaksu maksta või siis peaks tegema riik neile maksusoodustuse. Näiteks oleks eraisiku üüritulu maksustatud tavalisest 50% soodsamalt,” ütles Vahter ja lisas, et soodustus peaks kehtima elu-, mitte äripindadele.
Martin Vahteri hinnangul on ametlik üüriturg kasulik ka üürileandjale endale. “Kui ajada musta äri, peab olema väga kindel, et kõik läheb hästi. Probleemide korral võib n-ö mustalt tegutsemine minna loodetud säästu asemel hoopis kulukamaks. On ka juhtumeid, kus hoopis omanikult hakatakse üürivaidluse korral välja pressima – kui kaubale ei saa, ähvardatakse maksuametisse minna,” rääkis ta.
Seotud lood
Ligi 15 aastat tegutsenud Maasoojus OÜ on kütte- ja ventilatsioonisüsteeme paigaldanud sadadesse kodudesse ja kontoritesse. Et tõestada nii endale kui ka klientidele heade süsteemide tõhusust, ehitas ettevõte mõned aastad tagasi Jürisse 440 ruutmeetri suuruse kontori- ja laohoone, mille küttele, jahutusele ja soojaveetootmisele vajalik elektrikulu kokku on aastas vaid 4500 kWh.