Ärimaailmas toime pandavate pettuste võrdlemine kurikavala gripiga ei ole juhuslik. Gripiviiruse tüvi muundub pea igal aastal ning seepärast on iga kord vaja välja töötada uus ravim. Sama kehtib ka pettuse kohta. Petturid muutuvad üha haritumaks ning uusi tehnoloogiaid osavalt ära kasutades hiilivad nad mööda kontrollisüsteemidest.
KPMG uuring „Profiles of a Fraudster”eelmise aasta lõpus annab ülevaate petturile iseloomulikest tunnustest. Uuringu tulemused peaksid murelikuks tegema nii mõnegi juhi. Selgus, et äripettuste puhul on teo toimepanijaiks enamasti ettevõtte oma töötajad, kes teevad sageli koostööd teistega kas organisatsiooni sees või väljaspool seda.
Teine murekoht on see, et petturid arenevad nagu gripiviirused ning seepärast õnnestub neil kergesti sisekontrolle ninapidi vedada. Tänapäeva petturid on varasemast märksa haritumad. Paar aastakümmet tagasi oli tegemist peamiselt allkirja võltsijatega, nüüd panevad pettusi toime interneti ja nutivahendite kasutajad ja andmeanalüütikud.
Kes on tüüpiline pettur?
Kuidas ära tunda organisatsioonis parasiteerivat petturit? Et luua pilt tüüpilisest õigusrikkujast töökohal, uurisid KPMG pettuseuurijad 596 kuritarvituse ja pettuse juhtumit, mis kahe viimase aasta jooksul oli toime pandud 78 riigis üle kogu maailma.
Selgus, et tüüpiline pettur on keskealine töötaja (70%-l kõigist juhtudest oli pettur 36 kuni 55 aastat vana) ning töötab enamasti kõrgema või keskastme juhina või müügi-/turundusosakonnas. 54%-l juhtudest kuulub pettur kõrgemasse juhtkonda, sageli on selleks ettevõtte tegevdirektor.
Tüüpiline pettur on organisatsioonis töötanud enam kui kuus aastat. Seega peavad juhid olema valvsad, sest petturid võivad end peita pika staažiga töötajate seas.
Uuringu kohaselt on petturiks valdavalt vastutaval kohal töötav usaldustäratav töötaja, kes juhust kasutades paneb korda oma esimese õigusrikkumise. Kui pettus avalikuks tuleb, on kaastöötajad teo toimepanija väidetavast käitumisest üllatunud. Vähem tavapärane on nn röövloom, kes otsib välja organisatsiooni, kus ta saab skeemitamist alustada peaaegu kohe peale tööle asumist.
Blogi jätkub 3-s osas, tervikartikkel ilmus ajakirja KPMG Foorum värskes numbris.
Autor: Povilas Akstinas Akstinas
Seotud lood
G4S sisekontrolli osakonna juhtaja Rain Pent rääkis tänasel Turvakonverentsil, et sageli satuvad pahuksisse töötajad, kes pole aastaid puhkust välja võtnud või on esimesed ja viimased töölt lahkujad.
Tõhus kvaliteedijuhtimise süsteem eeldab ettevõttes toimivat sisekontrolli süsteemi. Sisekontrolli juurutamisel on oluline jälgida, et töö oleks suunatud asutuse, mitte üksikisiku eesmärkide saavutamisele.
Eesti juhtidest 31% leidis, et isiklike kingituste või meelelahutuse pakkumine heade ärisuhete loomiseks ja hoidmiseks on õigustatud, selgus Ernst & Youngi poolt juhtide seas läbi viidud pettuseriskide uuringust.
27. augustil korraldab Haldusuudised.ee sisekontrollikonverentsi „Ettevõtluskeskkonna riskide tuvastamine“.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.