Võimas käive ja käibepõhise rendi kasv, julge pealehakkamine ning jõuline laienemine kaugele piiride taha tõid pingereas kaasa senistest kohtadest kõrgematele muljetavaldavad tõusmised. Aasta 2023 tulemuste baasil said 73 kinnisvarafirmat pingeritta.
- Ülemiste Center OÜ juht Guido Pärnits vaatab tulevikku kogemustebaasile toetuva optimismiga. Foto: Liis Treimann
Äripäeva Infopanga andmete põhjal koostatud Kinnisvarafirmade TOPis ettevõtted seati pingeritta kuue näitaja põhjal: 2023. aasta müügitulu ja selle kasv võrreldes 2022. aastaga, 2023. aasta maksueelne kasum ja selle kasv võrreldes 2022. aastaga, rentaablus aastal 2023 ja lisandväärtus töötaja kohta aastal 2023.
Töötajate arv aastal 2023 pidi olema 2 või enam. Iga näitaja põhjal reastati ettevõtted edetabelitesse, iga koht järjestuses andis kohale vastava arvu punkte. Kuue tabeli punktid liideti. Võitis kõige vähem punkte kogunud ettevõte.
Kinnivarafirmade TOP 73 ettevõtted teenisid aastal 2023 kasumit kokku 201,332 miljonit eurot, käivet aga tehti ühtekokku 997,801 miljonit eurot ehk pea miljardi euro ulatuses. Selle pingerea statistiline keskmine ettevõte teenis kasumit 2 757 967 eurot ja tegi käivet 13 668 512 eurot.
Seotud lood
3. oktoobril toimus Tallinna Teletornis Äripäeva järjekordne Arhitektuuri ja arenduse konverents, kus arhitektid, arendajad, ehitusettevõtjad ning avaliku sektori esindajad arutasid senisest tõhusama koostöö perspektiive pärandihoidliku ja kasutajasõbraliku avaliku ruumi loomisel.
Praegune majanduskeskkond tervikuna ei ole hea ning pärsib uute investeeringute tegemist, nendib Kapiteli tegevjuht Taavi Ojala oma kommentaaris Kinnisvarauudisetele.
Värskete majandusaasta aruannete põhjal selgub, et arendusettevõtete 2023. aasta miljonikasum, võrreldes aastaga 2022, käis allamäge, ent kasumimiljonäride arv kasvas.
Kinnisvaralinnak linnarajooni tasandile ei pretendeeri, kuid linnaruumiline vastutus on arendajatel suur, lisaks on esteetiline aspekt vältimatu, räägivad kinnisvara saates „Kinnisvaratund“ Ülemiste City omanik ja Ülemiste keskuse juht Guido Pärnits ning Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.