Kuigi renoveerimist vajav kodu võib paista esmapilgul soodsam, siis selles, kas renoveerimisele kuluv raha-, aeg- ja energia kokkuvõttes ära tasub, aitab selgusele jõuda Luminori Baltikumi eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.
Oluline on endalt küsida, kas koduehitajal on aega ja oskuseid, et remonti ise teha, osutab Luminori Baltikumi eraisikute panganduse juht Tanel Rebane. Foto: Luminor Bank
„Renoveerimist vajav kinnisvara on enamasti müügis madalama hinnaga, mis muudab selle ostjale taskukohasemaks ja atraktiivsemaks – renoveerimata korter on üldjuhul umbes 20–30% odavam kui renoveeritud. Õige otsuse tegemiseks on siiski oluline arvestada kinnisvara kogumaksumust, sealhulgas kõike seda aega ja raha, mis kulub vajalike remondi- ja parandustööde tegemiseks,“ ütles Rebane. „Kindlasti tasub eelnevalt läbi kalkuleerida ka erinevad finantseerimisvõimalused ehk kas sul läheb ostuks ja renoveerimiseks tarvis kodulaenu, remondilaenu või tuleb kombineerida mõlemat.“
Kliimaministeeriumi ehituse ja elukeskkonna osakonna juhataja Kaja Pae sõnul ei tohi renoveerimismaratonis ära unustada arhitekti rolli, mis lisab linnaruumile energiatõhususe kõrval ka kvaliteeti ja esteetikat.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.