Hankelepingute ebamõistlikud tingimused toovad hiljem palju peavalu
Nii pakkuja kui hankija seisukohalt on oluline ja mõistlik, et iga riigihanke leping sisaldaks kehtivaid ning proportsionaalseid tingimusi. Selliselt on mõlemale poolele arusaadav, milliste tingimustega leping kehtib.
Siret Siilbek on Advokaadibüroo ALTERNA partner, vandeadvokaat. Foto: Alterna
Pakkujatel on mõistlik hankelepingu tingimused üle vaadata juba enne pakkumuse esitamist. Hankija seisukohalt oleks tarvilik hoiduda ebamõistlikult kahjustavatest sätetest, mis vaidluse korral võivad osutuda kehtetuks. Advokaadibüroo ALTERNA partner, vandeadvokaat Siret Siilbek käsitleb tähtsamaid riigihanke tingimusi.
Hetkel on arendajad hakanud taganema ostjatega sõlmitud lepingutest, kuid lahtisi tingimusi pole veel sisse kirjutatud. Seda võimalust võiks kaaluda, samas silmas pidades asjaolusid, mis võiksid viia lahtiste tingimustega võlaõigus- ja ka broneerimislepingute osalised kohtuvaidluseni.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.