• 26.05.21, 13:09

Äripinnad tööstuse ja logistika sektoris

Uus aeg ja uued olud on kinnisvaramaastiku põhjalikult ümber kujundanud. Nõudlus on suuremate korterite ja väiksemate büroopindade järele, otsitakse suvemajasid ja väiksemaid kaubanduspindu. Mismoodi aga on lood tööstuse ja logistika sektoris? Mille järele on siin nõudlust ja kas pakkumine on piisav? Missugune kinnisvara jääb praegu pigem seisma ja mida oleks vaja juurde ehitada? Kus on sektori n-ö kuumad piirkonnad? Vastab Uus Maa lao- ja tootmispindade juhtiv maakler Fred Linnukütt.
Uus Maa kinnisvarabüroo lao- ja tööstuspindade juhtivmaakler Fred Linnukütt ärikinnisvara halduse konverentsil 2020
  • Uus Maa kinnisvarabüroo lao- ja tööstuspindade juhtivmaakler Fred Linnukütt ärikinnisvara halduse konverentsil 2020 Foto: Raul Mee
Tootmis- ja logistikasektoris on tunda huvi kinnistute ostu vastu. Ise olen tehinguid teinud kõrgemate hindadega kui varem, rekordkõrge hinnaga kinnistuid olen müünud nt Maardu piirkonnas ja tulemas on lisa. Kui varem oli ruutmeetri maksimaalne hind 27 eurot ja keskmine jäi 22 kanti, siis viimaste kuudega on toimunud tehingud hindadega 38–45 eurot ruutmeetrist.
Investorid on hakanud rohkem huvi tundma just logistika sektori vastu ja küsitakse rahavoogusid. Summad on küll suured – 10 miljonit ja isegi rohkem –, ent pakkumist on vähe. Keegi ei taha eriti oma objekte ära müüa.
Väiketööstustel on hakanud paremini minema ja otsitakse uusi pindu suurusega 200–800 ruutmeetrit, just tööstuse jaoks. Selliseid pindu pole aga kahjuks kuigi palju pakkuda.

Paindlikus on uus turvalisus

Väiksemate pindade tähtajalised lepingud on lühemaks muutunud ja varasema minimaalselt 5-aastase lepingu asemel näeme nüüd pigem 3-aastaseid. See viitab üürileandjate inimlikule mõistmisele – rohkem usaldust üürniku äriprotsessi vastu.
Arendajad otsivad uusi arendusi, nii detailiga kui ilma, kuid neid ei ole samuti saada, sest enamik on täis ehitatud ja maha müüdud. Otsitakse ka üksikuid positsioone arendustesse ning eriti kuum suund on Tartu mnt poole, kus kinnistute hinnad ilmselt jätkuvalt tõusevad.

Kas linnas sees või piiri taga?

Linna sisse on vaja suuri estakaadidega esinduspindu, mida ka juba projekteeritakse. Samas on sealne üürihind nii kõrge, et ei kannata maa eest väga kõrget hinda maksta. Tänu sellele ei saa nt Lasnamäel ja Betooni tänava kandis suurt kinnistute hinnatõusu olla - üürihind lihtsalt ei toeta seda. Usutavasti on seal kinnistud saavutanud oma suhteliselt lae hindadega 50-80 eurot ruutmeetri kohta.
Tehnopargid hakkavad kujunema vastavalt otstarbele ja kaugusele linnast. Mõigu Tehnopark ja Peetri on pigem stock-office-tüüpi ja enda tarbeks kinnistud, kui spekulatiivselt ehitatud suvalised kastid. Mõeldakse rohkem läbi, mida teha, ja kvaliteet on olulisemaks läinud just väiksemate pindade peal. Ehk siis mida linnale lähemal, seda esinduslikumaks pinnad muutuvad. Tööstus kolib kaugematesse arendustesse nagu Rae, Jüri, Vaela, Tänassilma, Saue, Maardu.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 17.03.25, 12:19
Tallinna peatänav ärkab ellu ja koos sellega avanevad haruldased investeerimisvõimalused
Tallinn on läbi tegemas suurt muutust. Peatänava projekt, mis muudab südalinna jalakäijasõbralikumaks ja äriliselt atraktiivsemaks, on lõpuks taas päevakorras. See tähendab, et kesklinna kinnisvara saab uue väärtuse – ja just praegu avaneb haruldane võimalus omada äripinda, mis asub selle arengu südames.

Hetkel kuum

Ajalooline kvartal metropoli südames on tõeline kroonijuveel. Lutheri vabrikuhoone tuulelipul ilutseb aasta 1877.
Uudised
  • 26.03.25, 09:46
Pane end valmis: Lutheri kvartal võib olla varsti müügis
Vaata galeriid ja saa teada, millised on arendaja mõtted.
SIRIN Developmenti tegevjuht Laurynas Kuzavas vaatab tulevikku (Foto: SIRIN Development).
Uudised
  • 28.03.25, 11:59
Leedu suurarendaja 3 soovitust Eesti ärikinnisvara arendajatele
Rail Baltica sisaldab arendajatele ohukohti. Vaata, millised need on.
Kinnisvara – ja juhtimisteenuste platvormi WHAT IF kliendisuhete juht Martin Parts.
Uudised
  • 25.03.25, 08:00
Pelgalt ruutmeetritest enam ei piisa: kontoripind muutub täisteenuseks
Kas ei ole romantiline? Oma maja rahu, merevaate ja lainete loksumisega.
Uudised
  • 26.03.25, 10:40
Osta suvila - hind on endine, kuid pakkumisi rohkem
Suvilaostuga võid lennata ka alt minna ja üsna haledalt. Vaata, mida on maakleritel Sulle soovitada.
Pärnu ühishoone valmis augustis 2021. Hoone arhitektid on Martin Aunin, Annika Aasmaa ja Marti Kahu, sisearhitekt on Urmo Vaikla. Ehitajaks on Ehitustrust. Hoone pindala on 13 000 ruutmeetrit ja maksumus 24,5 miljonit eurot. Hoones töötavad ühe katuse all Lääne päästekeskus, Lääne politseiprefektuur, kaitsepolitseiamet, häirekeskus, siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus ning sotsiaalkindlustusameti ohvriabi.
Suur lugu
  • 26.03.25, 06:45
Ühishoone – turvaline betoonkindlus igasse linna ja maakonda
Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Uudised
  • 25.03.25, 11:31
Vaata, mitu kuupalka tuleb Sul maksta korteri ostmiseks
Lisatud graafikd näitavad, kui mitu kuupalka tuleb välja käia Eesti erinevates maakondades
Ülemiste keskuse juht Guido Pärnits.
Saated
  • 25.03.25, 12:04
Pärnits: Eesti häda on väiksus ja liigne kaubanduspindade rohkus
Tartu kesklinna piiril asuv 5-korruseline büroohoone on tõeline pilgupüüdja ning läbimõeldud igas detailis. Ärihoone disaini põhieesmärk on ühendada funktsionaalsus, mugavus ning kaasaegsus, läbi kolmnurkse disaini ja tumeda klaasfassaadi. Hoone ette on planeeritud silmapaistev ja funktsionaalne esiväljak, kus on võimalik kolleegidega aega veeta või vabas õhus koosolekuid pidada.
  • ST
Sisuturundus
  • 11.03.25, 16:06
Kastani Kolmnurk – Tartu kaasaegseim ärihoone

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele