• 20.05.17, 18:30
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Mis tuld hoones kinni hoiab?

Võime ustest aastaid läbi käia teadmata, et tegu on tuletõkkeuste ja tuletõkkesektsiooniga, mille ülesandeks on õnnetuse korral tuld ja suitsu kinni pidada, räägib OÜ Tuletõkketööd tuleohutusspetsialist Ahto Luhamäe.
Mis tuld hoones kinni hoiab?
  • Foto: Pixabay
Kui vaadata seinu läbivaid kommunikatsioone, tihendatakse avasid hoolikalt kahel juhul, kas helipidavuse tagamiseks või tule ja suitsu tõkestamiseks. Oskuslikul vaatlemisel tunneb tuletõkkeuksed ära uksepõskede sisse kinnitatud sertifikaadilipikute järgi, kus on tähtede EI järel number 15st 240ni. See number näitab minuteid, kui kaua konkreetne uks tuld kinni peab.
Kui kaua tuld kuskil kinni hoida tuleb, näidatakse ehitusprojektis EI-numbriga ja see sõltub paljuski ruumide kasutusotstarbest. Tasub teada, et näiteks tuletõkkeuks märgistusega EI30 on sertifitseerimisel tulele vastu pidanud 60 minutit. Tuletõkkesektsioonipiiri enda tulepüsivus on ukse omast reeglina kaks korda pikem.
Hoone on tavaliselt tuletõkkesektsioonidega eraldatud korruste ja ruumide kasutusotstarvete kaupa. Tuletõkkesektsioonide asukoht võib tuleneda ka ruumi pindalast. On kindlad ruumid, kus peavad seinad, uksed ja kõik seina läbistavad avad olema tule- ning suitsukindlad, need on näiteks evakuatsiooniteed, liftišahtid, serveriruumid, laod, katlaruumid üle 25 kW kateldega, eraldi korterid ja garaažid.
""TSITAAT
Kõik tuletõkketöödefirmad oskavad raha küsida, kuid kõik ei oska tehtud töö eest vastutada. On firmasid, mis ei anna mitte mingit dokumentatsiooni ja ütlevad pärast tellijale, et nad saagu päästeametiga ise hakkama, üksksõik, mis moel see tuletõkketöö neil tehtud on. Iga suvaline ehitaja saab minna poodi ja osta tuletõkkesegu, aga kui ta ei ole läbinud tootjapoolset koolitust, ei tohi ta seda segu tegelikult paigaldada.
Ahto Luhamäe
Kaasaegses avatud büroos ei ole rohkem ohtu kui n-ö pappseintega kabinetsüsteemis kontorihoones. Kui me ei räägi just tuhandetest ruutmeetritest, ei ole otsarbekas sama kasutusotstarbega ruumi tuletõkkesektsiooniga jagada. Samas peab teatud suurusega lao- ja kontoripinna vahel olema tuletõkkesektsiooni piir. Võib öelda, et lao ja kontori vahel peab olema tuletõkkesektsioon juba siis, kui üle 10 ruutmeetrise ala ruumisisene põlemiskoormus on rohkem kui 600 MJ ruutmeetri kohta. Paberi, papi ja põlevate kemikaalide puhul loetakse põlemikskoormus alati suuremaks.
Sulgemata uksed ja muud augud
Et tuletõkkesektsioonid ka reaalses elus tuld ja suitsu kinni peaks, tuleb tule eest pagedes uksed enda järel sulgeda. Isegi õhuke europappuks hoiab suletuna tuld ja suitsu kinni kaks-kolm minutit.
Tuletõkkesektsioonide terviklikkust lõhuvad samas ventilatsiooni-, kütte- ja veetorud, side- ning elektrikaablid, mida ei ole tuletõkkematerjalidega nõuetekohaselt isoleeritud. Võib juhtuda, et uutes hoonetes ei ole tuletõkkesektsiooni terviklikkust tekitatudki. Näiteks tasub teada, et avade täitmine ehitusvahuga ei muuda tuletõkkesektsioone terviklikuks, kuna vaht põleb avadest kiirelt välja.
Ventilatsioonitorude sees peab seina piiril olema tuletõkkeklapp, mis tulekahju ajal sulgub. Plastiktorude ümber pannakse mähised, mis kuuma käes paisudes pressivad toru kokku. Tuletõkkemansetid kinnitatakse torude ümber, väiksemad praod kaetakse tuletõkkeseguga või mastiksiga.
KOMMENTAAR
Loota saab kvaliteetsetele tuletõkkematerjalidele
Kahjuks on "roosa vaht", mis sobib vaid suitsu tõkestamiseks ega muuda tuletõkkesektsiooni terviklikuks, ainult jäämäe veepealne osa. Sarnased probleemid esinevad ka tuletõkkesegude ja akrüülidega. Odavamate toodetega võib tihtipeale tihendada ainult vuuke, mitte läbiviike ega muud suuremat. Lisaks ei kasutata elektripistikutooside tihendamiseks sageli õigeid lahendusi või jäetakse pesad sootuks tihendamata.
Ei saa väita, et koolitamata ehitaja ei tohi tuletõkkesegu paigaldada. Me võime maaletoojatena tahta ehitusmehi koolitada, kuid seadus ei sunni neid selleks ning ehitajad võivad poest ostetud segukoti vastavalt paigaldus-kasutusjuhisele iseseisvalt paigaldada. Tootjapoolseid koolitusi viivad tavaliselt läbi tootja enda spetsialistid. Koolitus lõpeb eksami või praktilise tööga, peale mida väljastab tootja vastava tunnistuse. Maaletoojate nn "paigaldusjuhise ettelugemise koolitused" ei pruugi aga omada praktikust paigaldaja jaoks reaalset väärtust.
Viljar Sedrik, Genoke Trading OÜ tegevjuht
Tuletõkkesektsioonid moodustatakse ehitusmaterjalidest, millel on erinevad tulepüsivusnäitajad. Kui palju materjali konkreetse tuletõkkesektsiooni moodustamiseks vaja läheb ja millisel tehnoloogial see paigaldatakse, on materjali tootjate poolt täpselt ette öeldud. Tööde tegija saab anda garantiiaja näiteks enda tehtud läbiviigule.
Aeg-ajalt tasub tuletõkked üle vaadata
Et hoone tulekahjusüsteemi infotabloos punast või kollast tulukest näha, ei pea olema sertifitseeritud inimene. Tuletõkkesektsioone võib kontrollida igaüks, sh hoone omanik, haldusjuht või ettevõttes tuleohutuse eest vastutav isik. Kui ehitustöid ei ole vahepeal tehtud ja hoone ei ole vajunud, on tuletõkkesektsioonid tõenäoliselt korras.
Tuletõkkesektsioonide terviklikkus tasub aga alati üle vaadata, kui on teada, et veeti sidekaableid või on muul põhjusel kahtlus, et tuletõkkesektsiooni piiridesse on tekkinud juurde uusi auke. Ehitustööde puhul peavad tööde tegijad järjekorras kokku leppima. Uute hoonete ehitamisel ja vanemate majade rekonstrueerimisel on palju juhtunud, et peale tuletõketööde tegemist tuleb sidekaabli paigaldaja ja teeb tuletõkkesektsiooni uued augud, mida on vaja tuletõkkematerjalidega täitma hakata.
Seejuures ei tohi oodata kaks, kolm või rohkem aastat, kui hoone omanikul ei ole tuletõkketööde tegemiseks parasjagu raha. Kui päästeamet kontrolli käigus inimelu ja tervist ohtu seadva puuduse avastab, võib ta teha hoone omanikule ettekirjutuse puuduse kõrvaldamiseks ja anda selleks kindla kuupäeva. Ettekirjutuse täitmata jätmisel võib hoone kasutusest välja arvata. Kasutusloa äravõtmine toob sageli juba kaasa majanduslikku kahju ning kohtuvaidlusi kahju hüvitamiseks.
Vaja uurida tuletõkketöö tegijate tausta
Seni on nõuded tuletõkktööde tegijatele olnud suhteliselt hall ala. Osad peatöövõtjad ja tellijad on nõudnud küll materjalitootja koolituse läbimist ja registreeringut majandustegevuse registris (MTR), kuid see on olnud ka enam-vähem kõik.
Kuna kasutatakse väga palju erinevaid tuletõkkematerjale ja igaühe puhul on vaja täpselt teada, kus ja mille jaoks need on ning millise tehnoloogiaga neid paigaldatakse, ei ole oskustega inimesi tegelikult nii palju, kui esmapilgul tundub. Vajalikku teadmist ei saa omandada paaritunnise, pooleväevase või ühe tööpäevase koolitusega.
On üsna sage nähtus, et väiksemad ja tundmatumad tegijad on nõus küll odavalt tuletõkketöö ära tegema, kuid ei koosta dokumentatsiooni ega anna oma töödele mingit garantiid. Selle tulemusel võib hiljem kasutusloa saamisel probleeme olla ning päästeamet nõuab isegi tööde ümbertegemist.
Pädeva tuleohutuseksperdi ja tuletõkketööde tegija leiab kutseregistrist. Tausta kontrollimiseks on kõige lihtsam küsida päästeameti piirkonnainspektorilt, kas antud tuletõkketööde tegijaga on olnud varasemalt kokkupuudet ja kas tema tehtuga on rahule jäädud. Enne tööde tellimist tuleb tuletõkketööde tegijaga kindlasti kokku leppida selles, mis dokumentatsioon tehtud tööde kohta esitatakse ja millise garantii tegija tehtud töödele annab.
Artikkel ilmus 2017. aasta maikuu Kinnisvaras, mis keskendus tuleohutusele (vt SIIT). Kõiki Äripäeva Kinnisvara eriväljaandeid saad lugeda SIIT.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 12:25
Dubai kinnisvara turg peibutab endiselt investoreid
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.

Enimloetud

1
Uudised
  • 04.02.25, 12:37
Fausto sai Fahle 14-korruselisele büroohoonele ehitusloa
Arhitekt Margit Aule kirjeldab hoonet arhitektuursest aspektist. Ehituseks läheb sel aastal
2
  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 12:25
Dubai kinnisvara turg peibutab endiselt investoreid
3
Uudised
  • 29.01.25, 06:00
Valmistu muutma hoone otstarvet või hääbu - ärikinnisvara saab uue näo
SUUR LUGU. Ärikinnisvaraturg vahetab hoogsalt käiku. Investor hoia silmad lahti
4
Uudised
  • 31.01.25, 13:20
Arendajate 4 kvartali käibemiljonäride TOP: miljoniklubi kasvas
Numbrid on kõnekad ja võrdluspilt suisa paradoksaalselt reljeefne
5
  • ST
Sisuturundus
  • 20.01.25, 08:00
Ekspert: kuidas närilistest ja olmekahjuritest lõplikult lahti saada?
6
Uudised
  • 04.02.25, 11:22
Tallinna korteritehingute hinnad on tehingustruktuuri nägu
Vaata graafikut, kuidas on tehingutestruktuur muutunud aastatel 2023-2024

Viimased uudised

Uudised
  • 05.02.25, 06:00
Riigiarhitekt, arendajatel ja arhitektidel on Sulle kindlad soovitused
SUUR LUGU. Karm kriitka ja 3 konkreetset ning õpetlikku soovitust turuosalistelt
Uudised
  • 04.02.25, 15:03
Gross Viljandi 30-miljonilisest spaast: ma sellest suurt kasumit ei usu
Grossi spaa ehitab Viljandisse Nordecon
Uudised
  • 04.02.25, 14:23
Millega arvestada välismaale kinnisvara laenuga ostmisel?
Uudised
  • 04.02.25, 14:12
Tahad osta kinnisvara välismaal? Arvesta nende asjaoludega
Uudised
  • 04.02.25, 12:37
Fausto sai Fahle 14-korruselisele büroohoonele ehitusloa
Arhitekt Margit Aule kirjeldab hoonet arhitektuursest aspektist. Ehituseks läheb sel aastal
Uudised
  • 04.02.25, 11:54
Pealinna eluasemete jaanuari tehingute arv paisus 1/3 võrra
Uudised
  • 04.02.25, 11:33
Tänavu ületab eluaseme hinnatõus inflatsioonimäära
Vaata, kuidas läks lõppenud II poolaasta Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas.
Uudised
  • 04.02.25, 11:22
Tallinna korteritehingute hinnad on tehingustruktuuri nägu
Vaata graafikut, kuidas on tehingutestruktuur muutunud aastatel 2023-2024

Hetkel kuum

Uut arendada on ikka tore - valmides see särab ja läigib. Kuid kõik möödub. Arendaja, kas oled valmis ka hoone otstarvet muutma? Kas selle võimaluse sinna sisse üldse planeerisid?
Uudised
  • 29.01.25, 06:00
Valmistu muutma hoone otstarvet või hääbu - ärikinnisvara saab uue näo
SUUR LUGU. Ärikinnisvaraturg vahetab hoogsalt käiku. Investor hoia silmad lahti
Raha tahab tuulutamist, see paneb rattad käima.
Uudised
  • 31.01.25, 13:20
Arendajate 4 kvartali käibemiljonäride TOP: miljoniklubi kasvas
Numbrid on kõnekad ja võrdluspilt suisa paradoksaalselt reljeefne
Ärikinnisvara halduse ekspert Janek Hintsov.
Uudised
  • 30.01.25, 06:30
AI toob kinnisvarahaldusse ja -korrashoidu rea muutusi
P113 tervisemaja projekteeris arhitektuuribüroo PLUSS (Foto: Hepsor).
Uudised
  • 30.01.25, 14:41
Hepsori tervisemaja üüripinadest on vaba veel 20%
Hoone pea 4000 ruudust on väljaüüritud 80%. Vaata galeriid
SIRIN Developmenti tegevjuhi Laurynas Kuzavas vaatab tulevikku (Foto: SIRIN Development).
Uudised
  • 28.01.25, 06:00
Magus investoriamps: laopindade nõudlus alles hakkab kasvama
Kas oled valmis? Raharattad hakkavad pöörlema: kõigepealt Baltikum, sihikul on Poola
Bigbank peaökonomist Raul Eamets.
Uudised
  • 31.01.25, 11:22
Rõõmustage - intresside langetus tuleb kiirem
1,7%-1,8% tase ei ole enam kaugel.
Liveni 10,5% rohevõlakirjad noteeriti Tallinna börsil eelmise aasta mais. Pildil paremalt teine Liveni tegevjuht Andero Laur.
Börsiuudised
  • 30.01.25, 12:12
Liveni hoovõtt enne tõusu
Ootame 6. märtsil toimuvale praktilisele ja personaalsele koolitusele “Süsiniku jalajälje mõõtmine ettevõttes” inimesi, kes vastutavad kestlikkuse ja ESG, strateegia, finantside, arendus- või keskkonnateemade eest.
  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 16:32
Kui suur on su ettevõtte süsiniku jalajälg? Mõõda ära!

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele