Kinnisvaralaene vahendav ühisrahastusplatvorm Crowdestate pakub investeerimiseks erineva riskiastmega projekte, tootlus sõltub investori oodatavatest garantiidest ja likviidsusest.
- Loit Linnupõld Foto: Andres Haabu
„Meie juures sõltub tootlus konkreetsest projektist ning kapitalikihist, mida ettevõtja Crowdestate’i kaudu kaasab,“ selgitas Crowdestate’i tegevjuht Loit Linnupõld. „Hüpoteegiga tagatud madalama riskiga laenud toovad 10-11protsendilise tootluse, samas kõige riskantsemad ja agressiivsema tootlusega projektid jäävad aastas 48 protsendi kanti, mõistlik oleks aga täna oodata sellist 15-25protsendilist tootlust,“ ütles Linnupõld.
Crowdestate’il on praegu umbes 11 000 investorit, nii Eestist, Uus-Meremaalt, Filipiinidelt kui Alaskalt. „Oleme läbi viinud 23 projekti, millest edukalt, koos oodatud tootlusega, on lõppenud kaheksa,“ ütles pangandussektori töökogemusega Linnupõld. „Lisaks võimaldame investeerida teenustasuta ning kulud katab rahakaasaja,“ lisas ta.
Linnupõld leiab, et Crowdestate’i kaudu investeeritakse eelkõige seetõttu, et inimeste lemmikvaraklass on kinnisvara ning ühisrahastus muudab selle kättesaadavaks ka nendele, kellele see muidu tabamatuks jääks. „Teeme selle kättesaadavaks kõigile, kes on nõus vähemalt 100 euroga panustama,“ märkis Linnupõld. „Lisaks lahendame arendajate rahastamisprobleeme, mis tekivad üha karmistuva laenumaastiku tõttu. Pangad teatud sektorisse laene anda ei taha, enamik panku ei rahasta elukondliku kinnisvara projekte,“ nentis Linnupõld.
Loe täispikka lugu Äripäeva börsiuudiste
lehelt.
Kuula intervjuud Loit Linnupõlluga siit.
Autor: Äripäev.ee
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.