Kinnisvara ühisrahastamise platvormipakkuja Crowdestate OÜ tegevjuht Loit Linnupõld märkis eelmisel nädalal toimunud Äripäeva Kinnisvarakonverentsil, et väljamakseid investoritele on nende projektidest tehtud praeguseks umbes 1,8 miljoni euro väärtuses ning keskmine investeeringu mediaansumma on 700 – 800 eurot.
- Crowdestate OÜ tegevjuht Loit Linnupõld Foto: Eiko Kink
Linnupõld lisas juurde, et kui aasta tagasi oli ettevõtte platvormiga liitunud 1300 investorit, siis praeguseks on neid inimesi juba umbes 6000 ning esimesed väljamaksed suurendavad huvi platvormi vastu veelgi.
„Seni paljude tavainvestorite jaoks kättesaamatu varaklass nagu investeerimine kinnisvarasse on läbi ühisrahastamise muutunud kättesaadavaks tagasi,“ selgitas ta lisaks. Aastate jooksul arendatud Crowdestate rahakaasamise tehniline võimekus on tema sõnul sadades tuhandetes eurodes tunnis. „Ka arendajad on ühisrahastamise hüvedest aru saanud.“
Siiski on ettevõttes Linnupõllu sõnul kinnisvaraprojekte valitud hoolikalt ja pigem kvaliteedile kui kvantiteedile rõhudes. „Oleme pooleteise aastaga vaadanud läbi veidi üle 250 investeerimisideed ning julgenud välja tulla neist neljateistkümnega, mis tähendab seda, et umbes 5-7% projektidest jõuavad päris rahastamiseni.“
Kinnisvaraarendajad peaksid Linnupõllu sõnul arvestama, et isegi kui kinnisvaraarendus sobib, läheb ideest rahastamiseni vähemalt kolm-neli nädalat, kuigi tehniliselt oleks see võimalik isegi nädalaga. „Nii et kui on soov oma kinnisvaraprojekti investoreid ühisrahastamise kaudu leida, siis säärase ajaga peab arvestama.“
Äripäeva Kinnisvarakonverents on potentsiaalsete klientide, investorite, ehitajate, arendajate ja vahendajate kohtumispaik, mis sel korral toimus 10. veebruaril Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.