Restate Property Advisors OÜ juhatuse liige, üks omanik ja juht Ardi Roosimaa ütles Äripäeva raadio hommikuprogrammis, et võrreldes Põhjamaadega on siinsel ärikinnisvara arendamisel veel arenguruumi. Kindlat kasvuruumi näeb Roosimaa nii ladudele-logistikakeskustele kui ka hotellidele.
- Restate Property Advisors OÜ juht Ardi Roosimaa Foto: Meeli Küttim
Roosimaa ütles hommikuintervjuus, et mis puudutab ärikinnisvara väärtust ja mahtusid, siis need põhjamaades palju kõvemad. „Kui võtame viimased 10 aastat bürooturul, mis on ärikinnisvaraturu aktiivseim osa, siis Tallinnas on vara väärtus kasvanud 1,6 korda. Helsinkis aga 2,2 korda,“ kinnitas Roosimaa lisades, et ärikinnisvaras pole buumi olnud. „Kui kõik räägivad kinnisvaraturu ülekuumenemisest, siis seda arvamust kujundab elukondlik turg. See on ka valdkond, millest inimesed paremini aru saavad.“
Ärikinnisvarasektori arengutest rääkides kommenteeris Roosimaa, et praegu räägitakse muutustest kaubanduses, kus e-ostlemise pealetung on tekitanud füüsilise kauplemispinna vajaduse vähenemise, mistõttu peavad suured ostukeskused leidma uus funktsioone näiteks meelelahutuses. „Samas muutuvad laod suuremaks, ladudes toimub üha enam müügitegevust. Seega kvaliteedinõuded logistikakeskustele kasvavad.“
Roosimaa sõnul ehitatakse uued laod juba samas kvaliteedis büroopinnaga, mõeldakse kütte, ventilatsiooni jms peale.
Suurt huvi on aga märgata hotelliarenduses. „See on sektor, mis eelmise aasta algusest buumib, seda tugevalt Airbnb ja erasektorist tulevate väikeste majutusettevõtete survel. Kogu müük hakkab peagi toimuma sarnastel platvormidel ja suured hotellid peavad end võrdlema ja konkureerima millegagi, millega varem pole pidanud. Sellepärast on seal ka survet kasvule.“ Roosimaa sõnul saab Restate Property Advisors palju päringuid väljastpoolt Eestit aga ka siit kohapealt hotellide rajamiseks sobivate kruntide leidmiseks.
Põhiline tegevus ärikinnisvaras käib Tallinnas ja linna ümber, siin on näha sarnasust elukondliku turuga, kus uusarendused kerkivad pealinna ja selle lähivaldadesse. „Kui kellelgi oleks julgust teha uus ärikeskus või büroohoone mõnda väikelinna, siis nõudlust seal on ja ma usun, et kliendid leiaks pinnale päris kiiresti. Puudub julgus või usk minna vastu demograafiale. Aga ilma julguseta ei juhtu väikelinnades midagi, see on kinnine ring,“ tõdes Roosimaa.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.