• 21.01.10, 08:03
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Arvamus: oskusi hävitav konkurents

Jaanuari alguse Äripäevas tõdesid projekteerijad, ehitajad ja ehitusmaterjalitootjad, et mullune langus ehitussektoris oli 30%, projekteerimises 40% ja ehitusmaterjalide tootjatel 50%. Sõnum on nukker: projekteerimis- ja ehitusturg langeb ning languse lõppu pole veel näha.
Kogu probleem on töö eest saadavas tasus ja siin saame aidata ennast kõigepealt ikka ise. Headel aegadel oli hoone kompleksprojekteerimisel ruutmeetri hind 500-1000 krooni, torude projekteerimisel 40-60 krooni meeter. Praegu on võidetud riigihangetel hoonete projekteerimise ruutmeetrihind 130-150 krooni ja torude projekteerimisel 15 krooni meeter. Kolme- kuni viiekordset hindade langust üldise 20% majanduslanguse taustal ei ole võimalik mõistlikult põhjendada.
Madalaima hinnaga pakkuja edukaks tunnistamine viib alla arhitekti ja inseneri kutseoskused ning seda tööd tegevate inimeste maine. Praeguse konkurentsi puhul ei ole tegemist majandust tervendava aruka käitumise, vaid arhitekti- ja insenerioskusi hävitava rumalusega. Niisuguse olukorra on põhjustanud projekteerijad ise oma arutu tegevusega riigihangete pakkumisel ja seal kujunenud hinnatasemed on kinnistunud ka erasektoris. Vaatame korraks peeglisse ja tunnistame endale ausalt: me ei oska vaba turumajanduse olukorras käituda.
Esiteks, projekteerijatel on aeg seljad kokku panna ja jõuda arusaamisele, millise hinnaga on võimalik kvaliteetselt projekteerida, millised hinnad on õiglased, meie kutseoskuste väärilised ja millest allapoole pakkumisi ei ole mõistlik ega sobilik teha. Eeskuju võiks võtta advokaatidelt, kellel on tunnihinnad, millest allapoole teenust üldjuhul ei osutata. Sama analoogi põhjal töötavad projekteerijad nii Skandinaavias kui ka Euroopas, kus kõik teavad, et arhitektide-inseneride teenust kasutades tuleb väärilist tasu maksta. Tegemist on elukestva õppega inimestega, loojatega ja neid ei saa vähempakkumisega osta. Kui ühiskond ei väärtusta arhitekti ja inseneri, kaovad oskused ja järele jäävad need käsitöölised, kes tellija esmased emotsioonid joonisteks vormivad.
Teiseks tuleb projekteerimissektori turgutamiseks survestada riiki hangete korraldamisel loobuma nn kollase FIDICu põhistest hangetest, kus projekteerijad degradeeritakse ehitajate alltöövõtjateks ja neil ei ole mingit lootustki oma töö eest väärilist tasu saada. Kasutada tuleb nn punase FIDICu skeemi, kus tellija tellib kõigepealt põhiprojekti ja korraldab ehitushanke. Kollase FIDICu järgi tegutsedes ei tea ehitusfirmad, mida nad õieti pakuvad, ja tellijad ei tea, mida nad oma raha eest saavad. Tulemus selgub alles ehituse lõpetamisel ja küllaltki sageli ei ole see kõige parem.
Kolmandaks on vaja muuta riigihangete seadust. Kõige lihtsam on sisse viia kõrgeima ja madalaima hinna eemaldamise nõue projekteerimise hankemenetluses. See muudaks olukorda kohe ja võtaks ära motivatsiooni alapakkumisi teha. Teine võimalus on sisse kirjutada nõue, millega näiteks üle 20% keskmisest hinnast erinevad pakkumised eemaldatakse menetlusest. Võimalusi on veelgi.
Ühiselt ja arukalt tegutsedes oleme edukad. Optimismiks on põhjust, sest projekteerijatel ei ole tööpuudust. Tegelik olukord on vähemalt projekteerimises selline, et füüsiline töö maht on olemas, kuid hind on nii madal, et seda saab teha ainult FIE, kellel ei ole firma ega bürooga seotud kulusid. Samuti ei ole puudust rahast, kuna investeeritakse jätkuvalt, mida näitavad ka pidevalt lisanduvad hanked. Kogu probleem on selle töö eest saadavas õiglases tasus ja siin saame aidata ennast kõigepealt ise.
 
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 12:25
Dubai kinnisvara turg peibutab endiselt investoreid
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.

Enimloetud

1
Uudised
  • 04.02.25, 12:37
Fausto sai Fahle 14-korruselisele büroohoonele ehitusloa
Arhitekt Margit Aule kirjeldab hoonet arhitektuursest aspektist. Ehituseks läheb sel aastal
2
  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 12:25
Dubai kinnisvara turg peibutab endiselt investoreid
3
Uudised
  • 29.01.25, 06:00
Valmistu muutma hoone otstarvet või hääbu - ärikinnisvara saab uue näo
SUUR LUGU. Ärikinnisvaraturg vahetab hoogsalt käiku. Investor hoia silmad lahti
4
Uudised
  • 31.01.25, 13:20
Arendajate 4 kvartali käibemiljonäride TOP: miljoniklubi kasvas
Numbrid on kõnekad ja võrdluspilt suisa paradoksaalselt reljeefne
5
  • ST
Sisuturundus
  • 20.01.25, 08:00
Ekspert: kuidas närilistest ja olmekahjuritest lõplikult lahti saada?
6
Uudised
  • 04.02.25, 11:22
Tallinna korteritehingute hinnad on tehingustruktuuri nägu
Vaata graafikut, kuidas on tehingutestruktuur muutunud aastatel 2023-2024

Hetkel kuum

Uut arendada on ikka tore - valmides see särab ja läigib. Kuid kõik möödub. Arendaja, kas oled valmis ka hoone otstarvet muutma? Kas selle võimaluse sinna sisse üldse planeerisid?
Uudised
  • 29.01.25, 06:00
Valmistu muutma hoone otstarvet või hääbu - ärikinnisvara saab uue näo
SUUR LUGU. Ärikinnisvaraturg vahetab hoogsalt käiku. Investor hoia silmad lahti
Raha tahab tuulutamist, see paneb rattad käima.
Uudised
  • 31.01.25, 13:20
Arendajate 4 kvartali käibemiljonäride TOP: miljoniklubi kasvas
Numbrid on kõnekad ja võrdluspilt suisa paradoksaalselt reljeefne
Ärikinnisvara halduse ekspert Janek Hintsov.
Uudised
  • 30.01.25, 06:30
AI toob kinnisvarahaldusse ja -korrashoidu rea muutusi
P113 tervisemaja projekteeris arhitektuuribüroo PLUSS (Foto: Hepsor).
Uudised
  • 30.01.25, 14:41
Hepsori tervisemaja üüripinadest on vaba veel 20%
Hoone pea 4000 ruudust on väljaüüritud 80%. Vaata galeriid
SIRIN Developmenti tegevjuhi Laurynas Kuzavas vaatab tulevikku (Foto: SIRIN Development).
Uudised
  • 28.01.25, 06:00
Magus investoriamps: laopindade nõudlus alles hakkab kasvama
Kas oled valmis? Raharattad hakkavad pöörlema: kõigepealt Baltikum, sihikul on Poola
Bigbank peaökonomist Raul Eamets.
Uudised
  • 31.01.25, 11:22
Rõõmustage - intresside langetus tuleb kiirem
1,7%-1,8% tase ei ole enam kaugel.
Liveni 10,5% rohevõlakirjad noteeriti Tallinna börsil eelmise aasta mais. Pildil paremalt teine Liveni tegevjuht Andero Laur.
Börsiuudised
  • 30.01.25, 12:12
Liveni hoovõtt enne tõusu
Pesa kuju tingisid krundi suurus, turvakeskuse ruumivajadused ning traumapõhise arhitektuuri põhimõtted.
  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 11:50
Pesa on igas mõttes kaasaegne turvakodu

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele