Tartu linn vahetas 320 olemasolevat naatriumvalgustit energiasäästlike leedvalgustite vastu ja lasi paigaldada kaugjuhitavad kontrollerid, mis annab kuni 70protsendilist elektrienergia kokkuhoidu.
- Tartu tänavavalgustus Foto: Ahto Sooaru
Tööde kogumaksumus oli 112 452 eurot, millest osa finantseeritakse linnaeelarvest ja ülejäänud osas Euroopa Komisjoni toetusest, avaldas linnavalitsus. Lisaks paigaldatakse lähematel kuudel mitmesuguseid liiklus- ja keskkonnasensoreid, mis integreeritakse valgustite juhtimisega. Energiasäästlikest valgustitest ning lähiajal paigaldatavatest liiklustiheduse, teeolude, ilma- jm sensoritest moodustub nutikas tänavavalgustusvõrk.
Tartu linn osaleb rahvusvahelises projektis SmartEnCity, mille käigus luuakse kesklinnas asuvast hruštšovkade piirkonnast tarkadel lahendustel toimiv ja energiasäästlik linnaosa. Projekti üks peamisi tegevusi on nõukogudeaegsete kortermajade renoveerimine liginullenergia hooneteks. Nutikas linnaosas kasutatakse uuenduslikke lahendusi kaugküttes, tänavavalgustuses , taastuvenergia kasutamises ja mobiilsuses. Renoveeritud majade elanikele luuakse nutikodulahendus, mis võimaldab jälgida ja reguleerida oma kodust energiatarbimist.
SmartEnCity projekti rahastatakse Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist Horisont 2020. Tänavavalgustuse uuendustööd tegi Leonhard Weiss Energy. Kaugjuhitavad kontrollerid, mis lasevad valgusteid sisse-välja lülitada ja hämardada ning kontrollida nende toimivust, paigaldas Cityntel.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.