• 16.11.17, 07:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Võidu taga kolme aasta eest valminud laiendus

Ülemiste kaubanduskeskust majandava osaühingu Ülemiste Center juht Guido Pärnits tunnistab, et 2016. aasta käibe ja kasumi hüpe kaasnes otsustega, mille tulemusel kujundati keskuse varasem äri ümber ning võeti kasutusele laiendusega valminud pind.
Guido Pärnits Ülemiste keskuse laiendust avamas 2014. aasta lõpus.
  • Guido Pärnits Ülemiste keskuse laiendust avamas 2014. aasta lõpus. Foto: Raul Mee
Pärnits märgib, et ajal, mil Ülemiste keskus laienemist kavandas, olid kaubanduskeskustes kasutusel veel boksid, mida ühest poest teise liikumiseks eraldasid kitsad koridorid. Sellist lähenemist, nagu Ülemiste keskus kasutusele võttis ja kus laiadesse koridoridesse toodi meelelahutust ja elu, ei olnud veel nähtud.
Kinnisvarafirmade TOP
Kinnisvarafirmade TOP on viimane kolmest kinnisvaraTOPist, mida Äripäev igal sügisel eelneva majandusaasta tulemuste põhjal avaldab. Kinnisvarafirmade koondarvestuses kuulub tänavu esikoht Ülemiste Centerile, teisele koha võttis sisse Compakt Kinnisvara ja kolmandale kohale tuli Bonava Eesti.
“Mida iganes me keskusele lisame, kas head disaini või istekohti, peab olema ka võimalikult hea kaupluste koosseis. Oleme täiesti tasemel ja meil on selgelt parim kaupluste koosseis Tallinnas,” lisab ta. Ühtlasi võttis Ülemiste keskus peale laienduse avamist 2014. aastal kasutusse rahustava muusika, et konkreetseid kiireid oste tegema tulnud inimesi maha rahustada. Üldiselt võib Pärnitsa sünul loota, et kiirustamise unustanud ja hetkeks pingil või kohvikus istet võtnud inimene ostab rohkem, kuigi otsest statistikat selle kohta ei ole.
Kauplused klastritesse
Sageli heidetakse suurtele kaubanduskeskustele ette, et ostjad ei jaksa keskuse ühes otsas asuvast poest teises servas paiknevasse poodi käia. Aga ei peagi, sest kui inimene tuleb ostma näiteks laste mänguasju, on mänguasjapoed koondatud lähestikku. Ka kingapoed ja muud spetsiifilist kaupa müüvad poed on teineteise läheduses, räägib Pärnits. “Meil on ühes koridoris 23 jalatsipoodi, mis on keskus suure keskuse sees,”on ta uhke.
Ülemiste City areng on büroolinnaku ja Tallinna lennujaama vahele jäävale Ülemiste keskusele mõjunud hästi. Pärnits räägib, et kui Ülemiste Citysse ehitatakse kortermajad ning Tallinna lennujaama liiklus suureneb, kajastub see kohe ka nende äris. Lisaks on lähiaastatel oodata Rail Balticu terminali. Ühistranspordi ühendus Tallinna kesklinnaga on juba olemas – liiguvad nii bussid kui ka tramm.
“Midagi erilist ja üldhuvitavat siin ei ole, kõik lepinupartnerid on meil samad,” selgitab Pärnits majandusaasta aruandest nähtuva halduskulude kahekordse vähenemise kohta. Kuna Ülemiste keskuse laiendamisel arvestati BREEAM sertifikaadi nõuetega, vahetati kogu valgustus LEEDide vastu, ventilatsioon, küte ja jahutus integreeriti. Aasta jooksul peale ehitustööde lõppemist toimus betooni “kuivatamine” ja tarkade süsteemide häälestamine, mille tõttu tuli temperatuuri tavapärasest pisut kõrgemal hoida. Nüüd on lisaküte välja lülitatud.
Pidev töö võlglastega
“Töö võlglastega ei ole meie jaoks väga koormav, kuna keskusel läheb hästi. Keskuse kaupluste maksedidtsipliin on üldiselt väga hea,” ütles Pärnits. Kui kauplus hilineb üürimaksega, võtab ta telefonitoru ja helistab, uurib, mis on põhjuseks. “Kas see on siis teiste maksete eelistamine, ülskõiksus või unustamine, tegeleme iganädalaselt ja ise. Inkassofirmade kasutamine pigem halvendab üürisuhteid,” teab ta kogemust jagada. Küll aga on maksjatele mõjunud motiveerivalt võlgu oleva kaupluse elektri väljalülitamine üheks-kaheks päevaks.
Ehkki nõuded üürnike vastu on vähenenud, löövad need vahel siiski üles. “Näiteks Seppälä oli meil väga suure pinnaga sees. Osa rahast saime kätte, kuid midagi tuli ka maha kanda. Kui keegi läheb ikka pankrotti, ei ole midagi teha,” lausub Pärnits.
Ka suure kaubanduskeskuse käivitamine ei lähe kergelt ja omal ajal tuli Pärnitsal mitmeidki kaupmehi veenda, et ostjad tulevad. Kaupmeeste meeleheite leevendamiseks tuli tal sõlmida üüri tasumiseks erikokkuleppeid ja teha maksegraafikuid.
Ostjad lõpuks kohal
Kuigi muljetavaldavate numbriteni jõudmiseks kulus tervelt kolm aastat, on ostjad nüüd kohal. Tänavuseks Ülemiste kaubanduskeskuse külastajate arvuks kujuneb 7,2 miljonit ehk ligikaudu 20 000 inimest lahtioleku päeva kohta.
Võrreldes eelmise aasta käibega prognoosib Pärnits üürnikele 8%-list käibe kasvu. Keskusel endal mingit suurt üleshüpet enam ei tule, üürilepingud on pikaaajalised ja seetõttu lisandub Ülemiste Centerile käivet vaid 5%. Osa käibekasvust tuleneb sellest, et üürimaksed on seotud kaupluste läbimüügiga ning kui poodidel läheb hästi, kajastub see ka kinnisvaraomaniku majandustulemustes.
Praeguse kaubanduspinna mahu kohta arvab Pärnits, et seda on, kuid mitte liiga palju. Isegi kui üüripinda tuleb juurde, on 2018. aasta kaubandusele hea aasta. Isegi T1 avamine aasta lõpus ei mõju konkuentidele kohe. “Kui aga 2019 avatakse veel mõni keskus, võib tulla kaupluste ja väiksemate kaubanduskeskuste pankrotte,” selgitab ta.
Pärnits märgib, et ei saa nende keskuste nimesid välja öelda, millel on juba praegu nõrgad külastatavuse ja käibe tulemused. Küll aga võib tema hinnangul hapralt minna seal, kus 50% keskuse pinnast on kehva käibega toidukaupluse all. Riias elasid suured kaubakeskused Prisma kinnipaneku üle, kuid väike kaubanduskeskus on peale suurpoe lahkumist sama hästi kui tühi. “Võideldakse aga kindlasti lõpuni,” on Pärnits veendunud.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 06.12.24, 15:18
Jätkusuutlikkuse sertifikaadil on kinnisvaraturul kaalu
Kinnisvaraarendusettevõte Avalon ehitab Tartu mnt 44 aadressile LEED sertifikaadi nõuetele vastavat äripindadega korterelamut. Selle teeb tähelepanuväärseks asjaolu, et Avalon on üks esimesi arendajaid, kes korterhoonele kvaliteedisertifikaati taotleb.

Enimloetud

1
Uudised
  • 08.01.25, 06:30
Alanud aasta toob muutusi arendajate ringi ja ostjate käitumisse
SUUR LUGU. Saad teada, kui palju keskmise uue korteri hind kallineb ja mis veel juhtub
2
Uudised
  • 14.01.25, 06:45
Kinnisvarasse investeerida tasub, väärismetallidesse samuti
2 eksperti kommenteerivad ja jagavad soovitusi
3
Uudised
  • 14.01.25, 10:48
Everaus paisutab ärikinnisvara portfelli
4
Uudised
  • 14.01.25, 10:22
Tallinna korterite hinnad püsivad 2025. aastal paigal
Vaata, kuidas on korteri ruutmeetrihind muutunud viimase 5 aasta jooksul
5
Uudised
  • 08.01.25, 10:48
Need kinnisvarasektori firmad võttis Tööinspektsioon kontrolli alla
6
Saated
  • 09.01.25, 13:00
Eksperdid: rahvusvaheliste kleepekapanijate asemel võiks toetada siinseid arendajaid

Viimased uudised

Saated
  • 15.01.25, 12:00
Maksumuudatused toovad kurbust ja rõõmu
Nõuanded väikeinvestorile ja eraisikule
Saated
  • 15.01.25, 11:32
Eestlased pole kriisiks valmis - varjendeid pole
Maas vedelev võimalus: Varjendite arendus ja ehitus tooksid raha ning töökohti
Uudised
  • 15.01.25, 11:15
Kaamos sisenes Läti ärikinnisvaraturule
Uudised
  • 15.01.25, 11:07
Üürikorterite arv kahaneb, hinnad seisavad
Uudised
  • 15.01.25, 10:33
Uute korterite kõrged hinnad tõukavad rajama oma maja
Uudised
  • 15.01.25, 06:30
Arendajate ja vahendajate 3 väljakutset aastal 2025
Reaalsus ei kaunista, Ingvar Allekand: Konkurentsiamet peaks ikkagi piinlikkusest maa alla vajuma.
Uudised
  • 14.01.25, 15:48
Hispaania kavandab korterite üüriärile kõrgemaid makse
Uudised
  • 14.01.25, 11:57
Fermi hakkab eriplaneeringuga tuumajaamale asukohta otsima

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele