• 01.09.17, 14:22
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Millised muudatused ootavad ees korterite majandamist?

1. jaanuaril 2018. a jõustub praegu kehtiva kahe eraldi seaduse, korteriomandiseaduse ja korteriühistuseaduse, asemel üks seadus - korteriomandi- ja korteriühistuseadus. Advokaadibüroo Cobalt partner Liina Linsi annab ülevaate olulisematest muudatustest.
Liina Linsi
  • Liina Linsi
  • Foto: Kristjan Kotkas, Advokaadibüroo COBALT vandeadvokaat
Uue seaduse vastuvõtmise peaeesmärgiks oli reguleerida kõik korteriomandiga seotud õigussuhted ühes seaduses. Sisulise poole pealt on kõige olulisemaks korteriomandite valitsemist puudutav muudatus ja nimelt see, et kõigi korteriomandite valitsemine hakkab toimuma läbi korteriühistu.
Mis on mis
Korteriomaniku eriomand - reaalomand ehk korter eraldivõetuna
Kaasomand kortermajas - koridorid, pööningud, keldriruumid, kommunikatsioonid jms
Korteriühistu saab olema see, mis korteriomandite kaasomandi valitsemist korraldab. See tähendab, et kõik, mis ei ole korteriomandi omanike eriomand, jääb kaasomandina korteriühistu valitseda. Nii peaksid kaduma vaidlused näiteks selle üle, kes teenusepakkujatega lepingu sõlmib: lepingupartneriks on korteriühistu.
Väikesed võivad olla juhatuseta
Ka korteriühistu asutamist on uue seadusega muudetud vähem formaalseks. Nii ei pea korteriühistul olema põhikirja, korteriühistu tekib n-ö. seaduse alusel ehk niipea, kui korteriomandid on kantud registrisse. Juba olemasolevate korteriomandi omanike jaoks on oluline see, et kui seaduse jõustumise hetkeks ei ole moodustatud korteriühistut, tekib seaduse jõustumisel korteriomandite valitsemiseks korteriühistu ning senise korteriomanike ühisuse õigused ja kohustused lähevad sellele üle. Muudetud on ka juhatuse olemasolu nõuet. Kuni kümne korteriomandiga majadel või kui kõik korteriomandid kuuluvad ühele isikule, ei ole juhatust vaja ning sellisel juhul esindavad omanikud ühistut ühiselt.
Ühistule tekib pandiõigus
Täiesti uus on pandiõiguse regulatsioon. Selle eesmärgiks on lihtsustada korteriühistu nõuete realiseerimist omanike vastu. Nimelt, kui korteriomandi omanik on jäänud ühistule võlgu majandamiskulude eest, võib ühistu nüüdsest arvestada sellega, et nimetatud kohustuste täitmine on tagatud pandiõigusega ilma, et vastav õigus isegi registrist nähtuks. Kui korteriomand on koormatud ka hüpoteekidega, on ühistul siiski võimalik olenemata sellest oma nõue maksma panna.
Arvestama peab üksnes sellega, et pandiõiguse suurus ei saa olla enam kui korteriomandi eelmise majandusaasta majandamiskulude summa. Nimetatud regulatsiooni kehtestades analüüsiti, kas taoline pandiõigus võiks hilisemalt saada takistuseks elamuasemelaenude saamisel pankadest, kuid analüüsi tulemusena jõuti arvamusele, et kuivõrd pandiõiguse suurus on selgelt piiritletud suurusega ning see kehtib kõikide korteriomandite puhul, ei saa pandiõiguse mõju olla oluline.
Lihtsam otsuseid vastu võtta
Muutub korteriühistu koosoleku otsustusvõimelisus. Praegu kehtib põhimõte, et korteriühistu liikmed saavad koosolekut kokku kutsumata otsuseid vastu võtta vaid siis, kui kõik ühistu liikmed on vastava otsusega nõus. 1. jaanuarist tuleb aga arvestada sellega, et koosolekut kokku kutsumata tehtud otsused kehtivad ka siis, kui nende poolt on hääletanud enam kui pool korteriomanikest. Ühtlasi muutub kord, kuidas kortermaja omanikud otsustavad ehituslike ümberkorralduste tegemist kaasomandi suhtes. Kui praegu on selleks vajalik kõigi omanike nõusolek, siis edaspidi piisab vähemalt enam kui poolte korteriomandi omanike häältest eeldusel, et neile kuulub enam kui pool kaasomandi suurusest.
Ühised laenud kantakse registrisse
Korteriühistute tegevus muutub läbipaistvamaks. Ühelt poolt saab olema kõigil ühistu liikmetel õigus saada teavet ühistu tegevuse kohta ja tutvuda kogu ühistut puudutava dokumentatsiooniga, teiselt poolt muutuvad ühistu võetavad laenud korteriühistute registris nähtavaks. Nimelt on seadusega kehtestatud kohustus tavapärast valitsemist ületava laenukoormuse korral kanda märkus laenu olemasolu kohta registrisse. Oluline on rõhutada, et regulatsioon ei puuduta üksnes laene, mis võetakse peale 1. jaanuari 2018, vaid ka varasemaid laene. Need tuleb registrisse kanda hiljemalt 31. detsembriks 2018. Juhatuse liikmed peaksid arvestama sellega, et laenude registrisse kandmata jätmise korral vastutavad nad isiklikult tekkida võiva kahju eest.
Kütet ei tohi enam välja lülitada
Üks päris oluline uuendus on, et igale omanikule on sätestatud selgesõnaline kohustus hoida oma korteris sellist temperatuuri ja õhuniiskust, mis tagab kogu hoone säilitamise ja teiste korterite kasutamise otstarbekohaselt ning liigsete kulutusteta. Seega on võimalik edaspidi korrale kutsuda korteriomanikku, kes kokkuhoiu huvides lülitab enda äraolekul korterist kütte välja.
Kas korteriomandeid on võimalik ka lõpetada? Jah, juhul, kui kõik korteriomanikud vastava kokkuleppe sõlmivad, on võimalik korteriomandid lõpetada ning edasiselt juba kaasomanikena tegutseda.
Tulevik näitab, kuidas uus seadus korteriomandite omamist ja valitsemist selgemaks, lihtsamaks ja läbipaistvamaks muudab. Uus regulatsioon annab selleks hea võimaluse.

Seotud lood

Töökuulutused
  • 01.04.25, 15:01
Tallinna Linnavaraamet otsib haldusteenuste koordinaatorit
Kandideerimise tähtaeg 25.04.2025

Enimloetud

1
Suur lugu
  • 16.04.25, 13:33
Omad lähevad, võõrad tulevad. Kas Eesti hakkab muutuma Šveitsiks?
Anton Nikitin: Iga välismaal ostetud üürikorter on Eestis ostmata jäänud korter.
2
Uudised
  • 16.04.25, 09:26
Sirin Developmenti Eesti suurim arendus ehitatakse Vaelasse
3
Börsiuudised
  • 17.04.25, 11:53
Liven alustab Põhja-Tallinnas uue arendusega
4
Uudised
  • 17.04.25, 13:17
Kaubandussõda võib intressimäärad oodatust kiiremini allapoole viia
5
Uudised
  • 16.04.25, 15:08
Milleks meile hoonete energiamärgised?
Leedu A++ energiaklassi hoone võib Eestis saada vabalt C-energiaklassi hinnangu.
6
Uudised
  • 17.04.25, 13:37
Harku vald rajab 14,5 miljoniga Tiskre kooli

Viimased uudised

Hetkel kuum

Eco Advice´i tegevjuht Anton Nikitin toob välja põnevad turuarengud.
Suur lugu
  • 16.04.25, 13:33
Omad lähevad, võõrad tulevad. Kas Eesti hakkab muutuma Šveitsiks?
Anton Nikitin: Iga välismaal ostetud üürikorter on Eestis ostmata jäänud korter.
Everaus Kinnisvara asutaja ja tegevjuht Janar Muttik.
Uudised
  • 14.04.25, 11:26
Everaus Kinnisvara kaasas miljon eurot
Sirin Development plaanib Vaelasse rajada kuni 130 000 ruutmeetri suuruse logistikapargi.
Uudised
  • 16.04.25, 09:26
Sirin Developmenti Eesti suurim arendus ehitatakse Vaelasse
Laopindadeturg vahetab käiku.
Uudised
  • 11.04.25, 06:30
Vaid julgetele ja tegusatele: laopindade turg asub tõusma
Laopindadeturg vahetab käiku: huvi kasvab, ettenägelikud investeerivad
Ülemistes avati mullu juba teine moodne tervisemaja, kuid ka kolmas on juba plaanimisel.
Uudised
  • 15.04.25, 07:00
Tervisemajade õitsenguaeg: pealinnas kerkivad järjest uued keskused
Arco Vara kinnisvaraanalüütik Mihkel Eliste.
Uudised
  • 10.04.25, 07:00
Eluasemeturg siseneb vastuolulisse faasi
EURIBOR MUUDAB SUUNDA. Põhjalik graafik näitab müügipakkumiste arvu- ja hinnadünaamikat Eesti korteriturul perioodil 2022-2025
Invego juht Kristjan-Thor Vähi.
Uudised
  • 09.04.25, 06:45
Kristjan-Thor Vähi Portugalist: geopoliitiline olukord kindlasti osade ostjate huvi on mõjutanud
VAIKNE LAHKUMINE. Vaata, milline on näiteks Portugali arenduse tüüpilise Eesti päritolu kliendi profiil.
Töökuulutused
  • 01.04.25, 15:01
Tallinna Linnavaraamet otsib haldusteenuste koordinaatorit

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele