• 28.12.16, 15:30
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Alternatiiv: üürnikud tuvastatakse elektritarbimise järgi

Eesti inimeste tegelikud elukohad ja nende perede koosseis tuvastatakse elektritarbimise ning mobiilpositsioneerimise järgi, kirjeldas statistikaamet plaanitavaid jõuvõtteid esimese e-rahvaloenduse õnnestumiseks.
Laulupidu
  • Laulupidu Foto: Julia-Maria Linna
Järgmine Eesti rahvaloendus on plaanitud 2020. aasta lõpus korraldada registripõhisena, mis viib loenduskulud ligikaudu 13 eurolt 1 euroni püsielaniku kohta. Tänavu tehtud prooviloendusel selgus samas, et osad riiklikud registrid on ülimalt puudulikud. Kui novembris avaldas statistikaamet, et ei ole rahul eluruumide andmete kvaliteediga ehitisregistris, kust puuduvad laienduste ja ümberehituste andmed, siis täna juhtis amet tähelepanu Eesti elanike leigele suhtumisele enda tegeliku elukoha registreerimisse ning erinevate hüvede kasutamiseks hangitud fiktiivsetele elukohtadele.
PANE TÄHELE
Äripäev tutvustab ehitus- ja kinnisvarasektorit puudutavaid 2017. aasta seadusemuudatusi 26. jaanuaril Blissi konverentsikeskuses toimuval seminaril, kus räägitakse muuhulgas ümberehitustest ehitusseadustiku valguses.
Vaata kava ja registreeri end siit!
Üüriturust räägime Äripäeva kinnisvarakonverentsil, mis toimub 21. veebruaril 2017 Tallinnas Kultuurikatlas.
Vaata kava ja registreeri end siit!
Andmetarbijad tahavad täpsust
Statistikaameti peadirektor Andres Oopkaup märkis, et andmete kogumine ning rahvaloendused ei ole statistikute eralõbu, vaid riiklik tellimus. Praegused omavalitsusjuhid on talle suvest saadik rääkinud, et andmed ei ole registrites nii täpsed, kun nad tahavad.
Võib öelda, et Eestis 2011. aastal toimunud rahvaloenduse andmed on juba vananenud, kuid tavapäraselt toimuvad rahvaloendused iga kümne aasta tagant. Varem on mujal maailmas registripõhiseid rahvaloendusi korraldanud vaid üheksa riiki.
Täna rääkisid Oopkaup ja registripõhise rahvaloenduse projektijuht Diana Beltadze, et eelolevale registripõhisele rahvaloendusele mõeldes ei saa rahul olla ka Eesti püsiealnike praeguse tavaga oma tegelikku elukohta mitte registreerida või kasutada erinevatel põhjustel fiktiivseid elukoha aadresse.
On näiteks üsna tavaline, et lastega pere vanemad elavad küll koos, kuid ema on registreerinud elukohana ühe ja isa teise koha. Registreeritud elukohti määravad kohalike omavalitsuste pakutavad sõidusoodustused, lasteaia- ja koolikohad.
Eestlasi iseloomustab passiivsus
Beltadze sõnas, et 44% eestimaalasi üldse ei huvita, et neil peaks registris olema õiged andmed. 35% eestimaalastest arvab, et elu on ajutine ja seetõttu ei ole mõtet riiki kõigist oma elu sündmustest teavitada. Peale eelmist rahvaloendust tegi statistikaamet katse ja saatis 20 000 loendatule kirja. Iga neljas kiri tuli tagasi märkega, et isik ei ela või teda ei leitud rahvaloendusel üles antud elukoha aadressilt, rääkis Beltadze.
Kuigi osa varem loendatud ja konkreetsetele aadressidele registreeritud isikuid on praegu vanglates, kloostrites, hoolekandeasutustes või siirdunud välismaale, ei oma statistikaamet siiski täit ülevaadet, kus inimesed asuvad. Eesti praegustest püsielanikest on tuvastamata elukohaga tervelt 47 000 inimest. “Nad võivad olla üürnikud, võivad olla lahkunud oma varasemast elukohast ja kinnisvara omanikud on nad välja kirjutanud või kodutud,” kirjeldas Beltadze võilamusi lisades, et kui keegi oma varasemast registreeritud elukohast n-ö välja kirjutatakse, jääb ta selle piirkonna elanikuks kohaliku omavalitsuse tasemel. Samas on elukoht üldse teadmata ligikaudu 1 500 Eesti püsielanikul.
Kui alaline elukoht on kirjas vaid kohaliku omavalitsuse tasemel, moonutab see kõiki teisi rahvaloendusel kogutavaid isiku tunnuseid, muretses Beltadze.
Suurandmed – relv moonutuste vastu
Registripõhise rahvaloenduse peavaluks on muutunud ka üksikvanemad, kelle arv on kasvanud 100 000 vanema võrra. Selliste üksikvanemate seas ei ole ainult alaealiste lastega pered, vaid ka need, kus tõenäoliselt üürikorteritesse siirdunud täiskasvanud lapsed on registreeritud üksikema või -isa juures.
“Juba varem oli meil üksikvanemate osakaal üks kõrgemaid Euroopas. Me ei saa öelda, et meie rahvas ei taha end registrisse üles anda, see ei ole Eesti kui e-riigi puhul tõsiseltvõetav,” ütles Beltadze. “Peame olukorra kuidagi lahendama.”
Statistikaamet soovib veenda kohalikke omavalitsusi ja Eesti püsiealnikke riiki oma elukohast teavitama, aga kui see ei ole rahvaloenduse toimumise ajaks soovitud tulemusi andnud, kavatsetakse kasutada suurandmetel põhinevaid alternatiivseid lahendusi. Nende lahenduste kasutamine on juba n-ö töös.
“Parimad andmed leibkondade moodustamiseks saadakse mobiilpositsioneerimisega ilma inimeste käest mingeid andmeid küsimata,” hoiatas Oopkaup lisades, et niimoodi võidakse edaspidi tuvastada inimeste tegelikku elukohta ja ka partnerlussuhteid.
“Elektriandmete kasutamine aitab välja selgitada, kas on tõepoolest tühi eluruum või on asustatud,” märkis Beltadze.
Automaatne andmevahetus sisseseadmisel
24 rahvaloenduse aluseks olevast registrist suutsid statistikaametile 2016. aastal andmed automaatselt edastada vaid neli registrit. Registrite liidestamine on kallis, kud statistikaametile on lubatud, et aadressiandmetega liidestatakse neid juba 2017. aasta lõpuks. Registrite liidestatus statistikaametiga tagab, et kui tekib vajadus teha rahvaloendust näiteks iga kolme aasta tagant, saaks seda teha kelleltki andmeid küsimata ja andmed oleks küllaltki täpsed.
Registripõhisel rahvaloendusel kasutatakse 2020. aasta lõpus järgmisi riiklikke andmekogusid: rahvastikuregister, elamis- ja töölubade register, Eesti hariduse infosüsteem, maksukohustuslaste register, töötamise register, ehitisregister, kinnistusraamat, äriregister, riigi ja kohaliku omavalitsuse asutuste register, sotsiaalteenuste ja –toetuste andmeregister, ravikindlustuse andmekogu, kaitseväekohustuslaste register, pensionikindlustuse register, töötuna ja tööotsijana arvel olevate isikute ning tööturuteenuste osutamise register, kohustusliku kogumispensioni register, aadressiandmete süsteem, 2011. aasta rahvaloendus.
Valitsuse loenduskomisjon kinnitas 19. detsembril teise prooviloenduse aja, mis on 2019. aastal.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 11:50
Pesa on igas mõttes kaasaegne turvakodu
Millega ja miks paistab silma Tallinna Laste Turvakeskuse uus hoone Tondil, sellest räägivad maja autorid, Kontsept Arhitektuuribüroo arhitekt/partnerid Kaidi Põder ja Margo Koppel, büroo Sirkel & Mall arhitekt Marit Aripmann ja hoone tellinud Tallinna Linnavaraameti arhitekt Katre Jõgeva.

Enimloetud

1
Uudised
  • 04.02.25, 12:37
Fausto sai Fahle 14-korruselisele büroohoonele ehitusloa
Arhitekt Margit Aule kirjeldab hoonet arhitektuursest aspektist. Ehituseks läheb sel aastal
2
  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 12:25
Dubai kinnisvara turg peibutab endiselt investoreid
3
Uudised
  • 29.01.25, 06:00
Valmistu muutma hoone otstarvet või hääbu - ärikinnisvara saab uue näo
SUUR LUGU. Ärikinnisvaraturg vahetab hoogsalt käiku. Investor hoia silmad lahti
4
Uudised
  • 31.01.25, 13:20
Arendajate 4 kvartali käibemiljonäride TOP: miljoniklubi kasvas
Numbrid on kõnekad ja võrdluspilt suisa paradoksaalselt reljeefne
5
  • ST
Sisuturundus
  • 20.01.25, 08:00
Ekspert: kuidas närilistest ja olmekahjuritest lõplikult lahti saada?
6
Uudised
  • 04.02.25, 11:22
Tallinna korteritehingute hinnad on tehingustruktuuri nägu
Vaata graafikut, kuidas on tehingutestruktuur muutunud aastatel 2023-2024

Viimased uudised

Uudised
  • 05.02.25, 08:47
Tulude deklareerimine: mida peaks teadma investor?
Uudised
  • 05.02.25, 06:00
Riigiarhitekt, arendajatel ja arhitektidel on Sulle kindlad soovitused
SUUR LUGU. Karm kriitka ja 3 konkreetset ning õpetlikku soovitust turuosalistelt
Uudised
  • 04.02.25, 15:03
Gross Viljandi 30-miljonilisest spaast: ma sellest suurt kasumit ei usu
Grossi spaa ehitab Viljandisse Nordecon
Uudised
  • 04.02.25, 14:23
Millega arvestada välismaale kinnisvara laenuga ostmisel?
Uudised
  • 04.02.25, 14:12
Tahad osta kinnisvara välismaal? Arvesta nende asjaoludega
Uudised
  • 04.02.25, 12:37
Fausto sai Fahle 14-korruselisele büroohoonele ehitusloa
Arhitekt Margit Aule kirjeldab hoonet arhitektuursest aspektist. Ehituseks läheb sel aastal
Uudised
  • 04.02.25, 11:54
Pealinna eluasemete jaanuari tehingute arv paisus 1/3 võrra
Uudised
  • 04.02.25, 11:33
Tänavu ületab eluaseme hinnatõus inflatsioonimäära
Vaata, kuidas läks lõppenud II poolaasta Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas.

Hetkel kuum

Uut arendada on ikka tore - valmides see särab ja läigib. Kuid kõik möödub. Arendaja, kas oled valmis ka hoone otstarvet muutma? Kas selle võimaluse sinna sisse üldse planeerisid?
Uudised
  • 29.01.25, 06:00
Valmistu muutma hoone otstarvet või hääbu - ärikinnisvara saab uue näo
SUUR LUGU. Ärikinnisvaraturg vahetab hoogsalt käiku. Investor hoia silmad lahti
Raha tahab tuulutamist, see paneb rattad käima.
Uudised
  • 31.01.25, 13:20
Arendajate 4 kvartali käibemiljonäride TOP: miljoniklubi kasvas
Numbrid on kõnekad ja võrdluspilt suisa paradoksaalselt reljeefne
Ärikinnisvara halduse ekspert Janek Hintsov.
Uudised
  • 30.01.25, 06:30
AI toob kinnisvarahaldusse ja -korrashoidu rea muutusi
P113 tervisemaja projekteeris arhitektuuribüroo PLUSS (Foto: Hepsor).
Uudised
  • 30.01.25, 14:41
Hepsori tervisemaja üüripinadest on vaba veel 20%
Hoone pea 4000 ruudust on väljaüüritud 80%. Vaata galeriid
SIRIN Developmenti tegevjuhi Laurynas Kuzavas vaatab tulevikku (Foto: SIRIN Development).
Uudised
  • 28.01.25, 06:00
Magus investoriamps: laopindade nõudlus alles hakkab kasvama
Kas oled valmis? Raharattad hakkavad pöörlema: kõigepealt Baltikum, sihikul on Poola
Bigbank peaökonomist Raul Eamets.
Uudised
  • 31.01.25, 11:22
Rõõmustage - intresside langetus tuleb kiirem
1,7%-1,8% tase ei ole enam kaugel.
Liveni 10,5% rohevõlakirjad noteeriti Tallinna börsil eelmise aasta mais. Pildil paremalt teine Liveni tegevjuht Andero Laur.
Börsiuudised
  • 30.01.25, 12:12
Liveni hoovõtt enne tõusu
Pesa kuju tingisid krundi suurus, turvakeskuse ruumivajadused ning traumapõhise arhitektuuri põhimõtted.
  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 11:50
Pesa on igas mõttes kaasaegne turvakodu

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele