Sügisel jõuab Euroopa Liidu pilootprojekti kaudu reaalne raha Tartus korteriühistuteni, mille käigus kuulub renoveerimisele umbes 23 eelmise riigikorra ajal rajatud kortermaja. Nende energiatõhusus on peale renoveerimist plaanis viia hoopis uuele tasemele.
- Kolmekorruseline tüüpprojekti järgi ehitatud silikaattellistest hruštšovka Tartus. Foto: Wikipedia
Tartu linn on saanud esimese Ida-Euroopa linnana Euroopa Komisjoni EL teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm Horisont 2020 otserahastuse pilootprojekti läbiviimiseks. MTÜ Tartu Regiooni Energiaagentuuri juhatuse liige Raimond Tamm nimetas projekti Eesti Korteriühistute Innovatsioonikonverentsil 13. aprillil „hruštšovkad smartovkadeks“. „42 rahvusvahelist konsortsiumi esitas taotluse ja üks neljast, kes taotluse sai, oli ka Tartu,“ kinnitas Tamm.
Tema sõnul näeb projekt ette, et Tartusse luuakse madala energiatarbimisega näidispiirkond, kus tegeletakse elamute renoveerimise nii, et renoveerimise ajaks elanikud sealt välja kolima ei peaks. Lisaks elamutele hõlmab projekt veel tegelemist avaliku taristuga, nagu näiteks tänavavalgustus ja kaugküte. „Need erinevad lahendused integreerituna peavad tagama uuenduslikud energiasäästlikud terviksüsteemid, mis oleksid eeskujuks ka teistele piirkondadele.“
100 eurot ruutmeetri kohta toetust
Hoonete osas tegeletakse Tamme sõnul just hruštšovkadega, kuna nende puhul on energiasäästuvõimalused suured. Pilootalal on kokku 42 hoonet, renoveerimisele läheb 39 000 m2 pinda, ehk umbes 23 elamut, selgitas Tamm. „Tegeleme nii energiasäästuga kui ka sisekliima parandamisega.“
Eesmärk on viia hooned A-energiaklassi, mis tähendab aastaseks küttekuluks mitte rohkem kui 90 kW/h ruutmeetri kohta. „See on hruštšovkade osas küllalt julge eesmärk. Praegu tegelevad lahenduste väljatöötamisega kolm projekteerimisfirmat, ühistute jaoks avatakse meede käesoleva aasta oktoobris.“
Säärase tervikliku renoveerimise lahendus maksab spetsialistide hinnangul 250 – 300 eurot ruutmeetri kohta, kõnealusest projektist saab Tamme kinnitusel kinni maksta kuni 100 eurot. „Ülejäänud osast saab korteriühistu ettenähtud mahus toetust soovi korral KredExilt, teatud osa jääb nagu ikka ka omafinantseeringu kanda.“
Linna korteriühistutele eraldatakse projekti raames raha ka näiteks Tartusse nelja elektriautode ja -rataste rendipunkti rajamiseks, linnatranspordis 100% gaasibussidele üleminekuks ning tänavavalgustuse kaasajastamiseks.
Seotud lood
Tartu kesklinna hruštšovkade piirkonnast nutika linnaosa loomise projektiga SmartEnCity on praeguseks soovinud ühineda 19 pilootala korteriühistut, kes tahavad oma kodud renoveerida energiasäästlikuks ja targaks.
Suurte sammudega sel aastal kinnisvaraturule sisenenud Tartu juurtega Livida sai alguse lihtsast ideest muuta kodu soetamise protsess paremaks. Läbimõeldud kodu ostmise kogemus pakub premium-klassi teenust nii neile, kes eelistavad leida oma unistuste kodu kerge vaevaga, kui ka neile, kelle jaoks on oluline kogu kodu detailideni lahti mõtestada.