• 25.08.15, 12:23
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Kindlustuskelmus võib viia viieks aastaks vangi

Aasta esimese kuue kuuga püüti kindlustuskelmustega välja petta üle 800 000 euro, selle eest on ette nähtud rahaline karistus või kuni viie aastane vangistus.
Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on kindlustuskelmuste arv küll kahanenud, kuid on siiski oluliselt suurem sellest varasematel aastatel toime pandud kelmustest.
2015. a. esimesel poolaastal tuvastasid Eestis tegutsevad kindlustusandjad kokku 181 kindlustuskelmust, moodustades 0,4% kindlustusjuhtumitest. Aastal 2014 oli selleks ajaks teada juba 234 juhtumit. Muu hulgas tuvastati ka neli kelmuse juhtumit, mille hüvitussumma oleks olnud üle 50 000 euro. Rahalises mahus on varasematel aastatel suurte kahjunõuetega seotud kelmused olnud küll märksa suuremad, aga suurusjärgus on juhtumite arv kokku olnud esimeses poolsaastas 150 lähedal.
„Kõige sagedamini esineb kindlustuskelmust seoses liiklusõnnetustega. Enamasti on üritatud täpsematest asjaoludest ja kahju suurusest luua väärülevaade või pole konkreetset liiklusõnnetust üldse juhtunudki. On ka juhtumeid, kus kindlustusvõtja annab juhtunu kohta teadvalt valeinfot, suurendades nii kahju suurust,“ ütles Eesti Kindlustusseltside Liidu juhatuse liige Andres Piirsalu. „Näiteks väidetakse, et toimunud liiklusõnnetuses sai vigastada ka mingi muu auto detail, mis tegelikult oli vigastatud eelnevalt,“ selgitas Piirsalu.
„Keskmisest  sagedamini tuleb ka ette selliseid kindlustuskelmusi, mille korral on üritatud kindlustuskaitse puudumisel siiski kahju kindlustusandjalt nõuda. Näiteks on sõlmitud kindlustusleping alles peale kahjujuhtumi aset leidmist ja üritatud hiljem väita, et kahju toimus peale seda,“ lisas Eesti Kindlustusseltside Liidu juhatuse liige.
Kindlustuskelmus on oma olemuselt sarnane mistahes vargusega ning kindlustuskelmused on sagedasti ka üheks organiseeritud kuritegevuse tegevusvaldkonnaks. Kõiki neid aspekte silmas pidades, jätkavad kindlustusandjad aktiivselt kindlustuskelmustega võitlust koostöös Eesti õiguskaitseorganitega.
 
Eesti Kindlustusseltside Liit toob 18.septembril Kindlustuskonverentsil näiteid juristi ja lepitaja töölaualt ning räägib erinevatest kohtulahenditest kindlustusvaldkonnas.
Näiteks:
Millised on kahjude hüvitamisel probleemid käibemaksuga? räägib, mida silmas pidada käibemaksuga seoses. Kindlustusmaksele käibemaksu ei lisandu ja sama kehtib ka hüvitisele. Vabatahtliku kindlustuse puhul lähtutakse kindlustuslepingus kokkulepitust. Viimasel ajal on segadust tekitanud ka kaskokindlustuste hüvituste käibemaksu osa Eestis toimunud kahjujuhtumite korral.
Kindlustusseltside  liidu jurist Jüri Aava
Millised on konfliktsed situatsioonid seltsi ja kindlustusvõtja vahel? annab ülevaate kindlustusvaidluse kohtueelse lahendamise võimalustest ja vastavast statistikast.

Hetkel kuum

Kindlustusseltside liidu juhatuse liige Lauri Potsepp
Millised on tänased kohtulahendid? toob näited lepitusorganis menetletud juhtumitest ja  annab ülevaate kindlustusasjade lahenditest kohtutes.
Kindlustuslepitaja Martti Merila
Autor: kinnisvarauudised. ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.25, 15:02
LEED-sertifikaat Avalon Plaza elamuarenduses: mis kasu toob see ostjale ja investorile?
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.

Hetkel kuum

Everaus Kinnisvara asutaja ja tegevjuht Janar Muttik tegi tõsised liigutused.
Suur lugu
  • 23.04.25, 14:31
Kinnisvaraarendaja vaatab peeglisse - pilt on karm
Ahnuse kättemaks on valus. Näiteks Everaus Kinnisvara koondas ehitajad. Siin vormub arendusvaldkonna tulevik, mis ei ole kõigile jõukohane.
Iga organisatsioon vajab aeg-ajalt värsket vaadet ja muutust, märgib Henri Laks.
Börsiuudised
  • 25.04.25, 09:52
Henri Laks lahkub Hepsori juhi kohalt
Tegemist on kinnisvaraarendajate seas maad võtva laiema trendiga. Uuri lähemalt!
Siin hakkab laiuma 59000 m2 elamispinda ning 40000 m2 äripinda (Visuaal: Raadius Arhitektid OÜ).
Uudised
  • 21.04.25, 10:25
13,1 hektarit: Everaus sai Uus-Peetri arenduse ainuomanikuks
Edaspidi arendaja paneb ressursid vaid arendamisse ja ehituseteenuse ostab sisse
Kinnisvara24 portaali tegevjuht Urmas Uibomäe (Foto: Kinnisvara24).
Uudised
  • 23.04.25, 06:45
Eluasemeturul tehingute arv kasvab, pakkumiste hinnad langevad
Hetk nurgakivi panemiselt.
Uudised
  • 23.04.25, 16:30
Capital Mill pani nurgakivi Baltikumi suurimale autoesindusele
Eco Advice´i tegevjuht Anton Nikitin toob välja põnevad turuarengud.
Suur lugu
  • 16.04.25, 13:33
Omad lähevad, võõrad tulevad. Kas Eesti hakkab muutuma Šveitsiks?
Anton Nikitin: Iga välismaal ostetud üürikorter on Eestis ostmata jäänud korter.
Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Uudised
  • 22.04.25, 14:41
Vaata, kuidas muutus korteritehingute arv üle Eesti 2 aasta võrdluses
Lisatud graafik annab ülevaate paikkonniti aastatel 2023-2024
3D-visuaal Avalon Plaza välisvaatele
  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.25, 15:02
LEED-sertifikaat Avalon Plaza elamuarenduses: mis kasu toob see ostjale ja investorile?

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele