Suuremates linnades on maad võtmas kinnisvara hinna langus- müüjatele on see halvaks uudiseks, kuid ostjatel tasub agressiivselt kaubelda.
Pindi Kinnisvara partner Peep Sooman ütles, et pakkumiste arv pole vähenenud, küll on aga varasema kiire hinnatõusu valguses vähenenud märkimisväärselt inimeste ostuvõime, mis viib nõudluse alla. „Kui aasta tagasi oli igale korterile piltlikult öeldes üks ostja, siis nüüd on igale korterile alla ühe ostja ning keegi peab hinnas järgi tulema, et oma vara müüdud saaks. Soovitame ostjatel suhtuda olukorda külma närviga ning otsida see hinnalangetaja üles,“ lausus ta.
Sooman lisas, et näiteks Tallinnas on kõigest ühe kuuga langenud keskmine tehinguhind 5 protsendi võrra, mis sunnib paljusid varamüüjaid oma hindu korrigeerima. „Pikaajalist langust me ei näe, kuid praeguse turuvõnke valguses on võimalik päris häid tehinguid teha,“ lisas ta.
August on parim aeg küttesüsteemide hoolduseks!
Kuna Eesti heitlikus kliimas võib kütteperiood alata juba septembris, on august parim aeg kütteperioodiks valmistumisel.
Pindi Kinnisvarahalduse atesteeritud vanemhaldur Heliis Anto ütles, et tavaliselt alustatakse majade kütmisega juba septembris. „Isegi kui päevad on veel soojad, siis öine niiskus tuleb välja kütta ja selleks ajaks peaks kõik hooldustööd tehtud olema,“ selgitas ta.
Tema sõnul on enimlevinumad kütteperioodiga seotud hooldustööd korstnapühkimine, soojusvaheti läbipesu ning gaasikatelde puhastamine.
„Soovitame tungivalt neid töid mitte kütteperioodile jätta, sest siis on meistrimeeste järjekorrad nädalatepikkused ja vaid poolenisti soe või suitsu täis tuba pole kellelegi meeldiv,“ lisas Anto.
Kaubanduspindade turul hakkavad ilma tegema multikeskused
Kuna Tallinna kaubanduspindade turul on tugev ülepakkumine, on tavaliste uute keskuste rajamine üha riskantsem. Küll aga võib ennustada, et edukaks osutuvad praegu rajatavad multikeskused, kus on lisaks kaubandusele rõhku pandud ka meelelahutusele.
„Eesti on tarbimisühiskond, seda iseloomustab kaubanduskeskuste, supermarketite, hüpermarketite ja discounter-tüüpi poodide rohkus nii Tallinnas kui mujal Eestis,“ ütles Pindi Kinnisvara kommertskinnisvara valdkonna juht Mihkel Pärtel.
„Harjumuspäraste kaubanduskeskuste turul (Ülemiste, Kristiine, Rocca Al Mare, Viru Keskus) hakkab pindade pakkumine nõudlust ületama. Seetõttu on uutel tulijatel keeruline nn tavakaubanduse näol midagi uut tarbijale pakkuda. Oluline on segada kaubandust meelelahutusliku aspektiga: kino, mängumaailmad, muud atraktsioonid, mida planeerivad realiseerida T1 kaubanduskeskus Peterburi teel (valmimisaeg 2017) ning Mustamäe keskus (valmimisaeg 2016),“ selgitas Pärtel.
Hetkel kuum
VAIKNE LAHKUMINE. Vaata, milline on näiteks Portugali arenduse tüüpilise Eesti päritolu kliendi profiil.
Tegemist on kinnisvaraarendajate seas maad võtva laiema trendiga. Uuri lähemalt!
Anton Nikitin: Iga välismaal ostetud üürikorter on Eestis ostmata jäänud korter.
Pärteli sõnul hakkab senisest kiiremini arenema ka väikepoodide rajamine.
„Kaubanduspindade rohkust veab eelkõige väga tugev sisetarbimine, mis on viimastel aastatel kiirelt kasvanud. Siiski ei saa olla kiire kasv igavene. Kaubanduspindade arendustrend võib tulevikus muutuda suisa vastupidiseks- kui täna on rõhk supermarketitel ja hiigelkeskustel, võib tulevikus klient pigem otsida kodupoe kontseptsiooni, milleks on "7-11" tüüpi poed, mis on väiksemad, privaatsemad ja kodule lähemal,“ rääkis ta. Pärtel lisas, et sellise kontseptsiooni puhul peab klient arvestama küll kallimate hindadega, kuid muude riikide näidete varal kaalub mugavus selle üles.
Autor: kinnisvarauudised. ee, Peep Sooman
Seotud lood
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.