• 19.06.15, 18:18
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

6 nõuannet maamaja ostmiseks

Maamaja ostmiseks on hetkel viimane aeg, sest sügisel on turul vaid riismed, ütlevad Arco Vara maaklerid.
Kevade saabumisega elavneb kinnisvaraturul maamajade ja suvilate müük, sest müügist huvitatud inimeste jaoks on tähtis oma vara võimalikult kiiresti uutele omanikele üle anda, et tühjaks jäänud hooned kurikaelasid ligi ei meelitaks.
Ka paljud ostuhuvilised aktiveeruvad just suvel, sest siis on käes rohkem vaba aega, ilmad on ilusad ja suvekodude vaatamas käimine saab osaks päevasest meelelahutusest. Samuti on lootus uude maakoju juba samal suvel sisse kolida, et seal oma käe järgi ümberkorraldusi alustada. Sügisel jääb turul juba pakkumisi oluliselt vähemaks ja paremad palad on juba eest ära napsatud.
Mida jälgida maamaja ostes?
Kui tegemist pole päris uue majaga, siis päris sellist, mis sajaprotsendiliselt oleks ostja jaoks ideaalne, polegi ilmselt võimalik leida. Mida aga ostuotsust langetades pidada kõige olulisemaks?
Ehituskvaliteet
Ostja peaks valiku tegemisel jälgima eelkõige maja ehituskvaliteeti. Vaadata ei tuleks mitte niivõrd maja vanust, kui hoone konstruktsioonide ja kogu kinnistu olukorda. Konstruktsioone oskavad hinnata ehitusspetsialistid, kui neile maja ette näidata. Üle tuleks kontrollida kanalisatsiooni, vee ja elektri toimimine. Puitmajal on oluline vaadata üle kelder, pööning, katusealune.
Ruumiplaneering
Tuleks analüüsida ruumiplaneeringu sobivust enda pere vajadustega. Hea, kui vaid väikeste muudatustega on võimalik maja n-ö enda omaks teha. Väikeste tubadega majade puhul tuleb üle vaadata, kas ja kui palju on üldse võimalik muuta konstruktsioone või planeeringut ning kas ümbertegemine on kohe sobiva maja ostust rahaliselt kasulikum või mitte. Ehitusmaksumus ületab tavaliselt maapiirkondades asuva kinnisvara turuväärtust.
Ülalpidamiskulud
Ostjatele on olnud üsna suureks probleemiks ja peavaluks vanad küttesüsteemid ning nende ümberehitamise võimalused. Läbi tuleb kalkuleerida igapäevased kulutused.
Asukoht
Vanemate majade soetamise puhul võiks tähelepanu pöörata ka ümbruskonnale ja naabermajadele. Samuti võiks üle vaadata liikluse, tänavate-teede seisukorra ning naabrid. Kui ainus tee maamaja juurde läheb üle naabri kinnistu ning tegu ei ole avalikult kasutatava teega, peaks olema seatud servituut. Asukoht ja naabrid on kindlasti need, mis peavad meeldima. Maja puudujääke saab kõrvaldada, kuid asukohta ja naabreid ei muuda.
Hoone vanus
Teatud eluiga on igal majal, kuid suuremat rolli mängib siin mitte otsene vanus, vaid just see, kuidas maja eest on hoolt kantud ja milliseid materjale kasutatud. Kui vanemates hoonetes on tehtud ümberehitusi, peaks need vanaga sobima nii stiililt kui ka materjalidelt, lisaks peaksid kõik ümberehitused olema seadustatud. Ajastutruult säilinud ja korrektselt renoveeritud asju osatakse juba hinnata.
Lisaväärtused
Maja ei pea olema kohe heas korras – inimesed soovivad ise remonti teha ja enda pere järgi elamist kohendada. Paljude jaoks on aga oluline, et maja oleks vähemalt osaliselt elamiskõlbulik. Siis saab ostja sisse kolida ja maja remondiga jätkata. Maja valikul hinnatakse ka pesemisvõimaluse olemasolu. Suureks plussiks on muidugi veekogu lähedus, aga see annab kohe tunda ka suvekodu hinnas.
 
Autor: kinnisvarauudised. ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 04.09.24, 13:41
Kontsept Arhitektuuribüroo päästis Tartu südames miljööväärtusliku hoone ja andis Peetri tänavale uue hingamise
Kontsept Arhitektuuribüroo poolt projekteeritud korterelamu Tartus Peetri tänav 7 pakub varasema mahajäetud hoone asemel üksnes silmailu. Aastakümneid varjusurmas olnud hoone on saanud uue hingamise, stiilse hoovimaja ja uued elanikud.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele